Budapest környékének legjobb túrái egy könyvben – és egy cikkben

Valószínűleg az ország legsokszínűbb összefüggő hegyvidéke terül el Budapest oldalában – csak nehéz észrevenni, mert felszabdalja a városi környezet. A Természetjáró Túrakönyvek utolsó részével segítünk célpontokat és tartalmas útvonalakat találni a főváros környéki hegységekben azoknak is, akik már jól ismerik a területet, és azoknak is, akik alkalmanként keresik fel az érdi magasparttól a Dunakanyarig tartó hegyvidéket.

Szerző:
Dömsödi Áron
2025. április 22.

Valószínűleg az ország legsokszínűbb összefüggő hegyvidéke terül el Budapest oldalában – csak nehéz észrevenni, mert felszabdalja a városi környezet. A Természetjáró Túrakönyvek utolsó részével segítünk célpontokat és tartalmas útvonalakat találni a főváros környéki hegységekben azoknak is, akik már jól ismerik a területet, és azoknak is, akik alkalmanként keresik fel az érdi magasparttól a Dunakanyarig tartó hegyvidéket.

A budapestiek már jól ismerik, a fővárostól távolabb élők pedig jellemzően a nagyobb hegységeket választják a főváros környéki bércek helyett. Pedig társasháznyi homokkősziklától létrákon járható szurdokokon át magasba emelkedett, panorámás barlangi csarnokokig van itt minden, és a közeli város hatása sem mindenhol egyformán észlelhető. Adunk 6 túraötletet a következő hónapokra azoknak, akik elvesznének a három, összeérő hegység bércei között.

Mindhárom fővárosközeli hegységből választottunk egy könnyebb és egy nehezebb túrát, amelyek jól reprezentálják az adott tájegység adottságait és hangulatait, útvonaluk nem elcsépelt, és a TuristaShop.hu-n megrendelhető túrakönyvben és a Természetjáró appban is egyaránt megtalálhatók.

Természetjáró Túrakönyvek

A 12 részt tartalmazó túrakönyv-sorozat Magyarország hegységeit és dombságait fedi le, 20 vagy 40 túraútvonalat bemutatva az egyes tájegységekről. A túrakönyvek méretük és tartalmi kialakításuk miatt a terepen is jól használhatók, a bennük található, tartalmas túraleírásokat ugyanis turistatérképek, fotók és a legszükségesebb adatok egészítik ki, de az elhelyezett QR-kódok segítségével a túrák a Természetjáró appban és a Természetjáró.hu-n is megnyithatók, így a tájékozódást az applikáció navigációs funkciói is megkönnyítik. A Budapest környékének legszebb túráit bemutató kötet az egyedüli a sorozatban, ami 50 túrát tartalmaz.

Budai-hegység

Csak a Budai-hegységen belül annyira eltérő hegycsoportok sorakoznak egymás mellett, hogy nehéz is rájuk azonos tájegységként gondolni: a Hármashatár-hegy és a János-hegy öreg erdőkkel fedett, jól kiépített tömbje éppen úgy idetartozik, mint a Nagykovácsi oldalában emelkedő, sziklagyepes, panorámás kúpok, vagy a Biatorbágy mellett hullámzó, komoly magassűgú homokkőszirteket rejtő lankák.

Kopárok és fenyőerdők Budaörs határában

Az egész főváros környéki hegyvidéken belül önálló, karakteres egységet képez a Budaörs feletti „kopárok” hegycsoportja. Ezek egyikét-másikát sokan keresik fel, viszont láncolatukon egyszerre végigsétálni, és még a szintén panorámás Rupp-hegyet is hozzájuk fűzni, már ritkább vállalkozás. Ha pedig mindezt azzal egészítjük ki, hogy a Normafa öreg bükkerdőjéből startolunk, és a Sorrento fenyős, gyantaillatú ösvényén is végigsétálunk, a Budai-hegység egyik különös hangulatú, keskeny, tekergőző szintösvényét is felfedezhetjük.

  • Táv: 13,5 km
  • Szintemelkedés: 385 m
  • Ereszkedés: 641 m
  • Időtartam: 3:45
  • Kiindulópont: Normafa
  • Végpont: Gazdagrét

Nyúlcípőben a főváros határában, a Hármashatár-hegy sétányain

A Hármashatár-hegy teteje és egyes pontjai kifejezetten népszerű, tömegeket vonzó kirándulócélpontok, de a terjedelmes hegytömbhöz kapcsolódó, keskeny kis bércek sorozata a Kálvária-hegytől a Virágos-nyeregig meglepően békés terep. És még annál is meglepőbben hegységi megjelenésű: idős, hatalmas bükkök, keskeny, néhol kitett pontokon kanyargó ösvények és nagyszerű kilátások tarkítják őket. És a Hármashatár-hegy lejtőjét átszelő utakat végigjárni is tartalmas túraélmény, a girbegurba tölgyeseket és sűrű fenyőfoltokat köves, hangulatos sétányok hálózzák be, a Guckler Károly úton pedig kilátóplatfomrok nyitnak kilátást az alant elterülő városra. Hiába maradunk végig a főváros területén, az útvonal ezt újra és újra elfeledteti majd.

  • Táv: 15,4 km
  • Szintemelkedés és ereszkedés: 538 m
  • Időtartam: 4:35
  • Kiinduló- és végpont: Fenyőgyöngye

Pilis

Ahogy távolodunk a várostól, annak jelenléte egyre kevésbé érzékelhető a tájon: a Kevélyek gerincútja országos összevetésben is kiemelkedő szépségű túra, de a természetben békét keresőknek nem a legideálisabb választás, viszont a Pilis-tető fennsíkján, pláne annak szomszédjában, a Fekete-hegy tömbjén már viszonylag elhagyatott erdőket is találunk – pazar panorámájú mészkő- és dolomitbércek mellett. A Pilis keskeny rögsora annyi hangulat, ahány hegytömb.

A pilisi kopárfásítás nyomában

A Piliscsava és Pilisvörösvár közötti, elhelyezkedésénél és domborzati viszonyainál fogva elsőre jelentéktelennek tűnő hegycsoport a Pilis karakteres zuga. A közeli, magasabb területek vonzóereje miatt itt a túrázó is kevés, pedig itt egész évben zöld erdőben túrázhatunk: az egykor kopár hegyoldalakat dús fenyves népesítette be. A gyantaillatú ösvények keskenyre kopott gerinceken és meredek lejtőkön harántolva hálózzák be a terepet, ahol hatalmas, sas alakú szikla és kilátópont is található. De hogy a panoráma teljes legyen, a túra része a Nagy-Kopasz dzsengatornyának meglátogatása is.

  • Táv: 9,4 km
  • Szintemelkedés: 361 m
  • Ereszkedés: 387 m
  • Időtartam: kb. 3 óra
  • Kiindulópont: Klotildliget (vasútállomás)
  • Végpont: Szabadságliget (vasútállomás)

Körözés a pilisi Sasfészek fölött

A Pilis turistautakkal feltárt területei közül talán a Kétágú-hegy és a Fekete-hegy összefüggő, fennsíkszerű tömbjére jut a legkevesebb túrázó. A Pilis-tető árnyékába szorult, annál jóval alacsonyabb terep ennek ellenére tele van pazar kilátópontokkal, és erdője is vadregényessé teszi. A Fekete-kő a hegység legmerészebb szirtje, panorámáját ennélfogva sokan ismerik, de a távoli Sasfészek kulcsosház kilátóteraszára vagy az Öreg-szirt gerecsei távlataira már jóval kevesebben kíváncsiak. Pedig érdemes őket felkeresni ezen a könnyű túrán, ahol másokkal is alig fogunk találkozni.

  • Táv: 13 km
  • Szintemelkedés és ereszkedés: 622 m
  • Időtartam: kb. 4 óra
  • Kiinduló- és végpont: Két-bükkfa-nyereg


Visegrádi-hegység

A főváros „hátsó kertjének” legizgalmasabb zuga a Visegrádi-hegység. Az egykori tűzhányó lepusztult roncsa nem csupán kőzettani értelemben a Kárpátok tagja: komor, de hatalmas sziklaidomaival, mély és hosszú völgyeivel, öreg, változatos erdőivel is kárpáti hangulatokat idéz.

Vadászok nyomában a Visegrádi-hegység tilalmas ösvényein

Budapest közvetlen közelében sehol nem lehet úgy elveszni a hegyi vadonban, mint a Visegrádi-hegység keleti részén. Ezen a kifejezetten hosszú és nehéz túrán mindent kihozhatunk a terepből, amit csak lehet: a hegység egyik legszebb gerincét követve a Dunakanyar és hegyvidéki környezete kerül elénk újra és újra, közben hol szélesebb utakon, hol tágas réteken, hol keskeny, őserdei hangulatú ösvényen sétálunk. A visszaúton, Pilisszentlászlóról Visegrád felé tartva pedig a környék egyik legépebben, hosszú szakaszán feltáróút nélkül megmaradt völgyében, a Szent László-völgyben küzdjük át magunkat a kőgörgeteges patak gázlóin. Lejjebb már a gazdagon kiépített, ennek ellenére vad sziklákat és felvonultató Apát-kúti-völgyet szeljük át.

  • Táv: 22,6 km
  • Szintemelkedés és ereszkedés: 795 m
  • Időtartam: 6:45
  • Kiinduló- és végpont: Visegrád

Bánatos partokon a folyópatkó kapujában

A Búbánat-völgy tavai népszerű kiárndulócélpontok, azonban a partjukon emelkedő hegyeket már kevesebben ismerik. Ezen a pici, kompakt túrakörön ezeket a magaslatokat fedezzük fel, útközben a Dunakanyar alighanem két legkevésbé ismert panorámapontját felfűzve. A Sas-hegyen állva is alattunk, illetve a szemközti Kovácspataki-sziklák alatt folyik el a Duna, de a Hideglelős-kereszt az a hely, ahol a legközelebbről nézhetünk ki a folyóra és a szemközti Börzsönyre: csupán egy autóútnyi távolság és pár emeletnyi magasság választ el tőle.

  • Táv: 8,1 km
  • Szintemelkedés és ereszkedés: 348 m
  • Időtartam: 2:35
  • Kiinduló- és végpont: Esztergom, Búbánatvölgy

Ha április 30-ig két tetszőleges túrakönyvet vásárolsz a Magyar Természetjáró Szövetség webshopjában, akkor egy elemlámpát kapsz ajándékba.

Cikkajánló