A vadregényes erdélyi táj számtalan bámulatos helyszínt tartogat, köztük az egyik legizgalmasabb úti cél a Szamos-bazár sziklakatlanja, ahol a túraútvonal egy hatalmas barlangon is átvezet.
A Szamos-bazár (románul Cheile Someșului Cald vagy Bazarul Someșului) a Bihar-hegység, és azon belül a Pádis karsztvidék egyik legcsodálatosabb helyszíne. Nem véletlen, hogy anno a környék feltáróját, Czárán Gyula geológust is megihlette ez a regénybe illő környezet: a szerfelett látványos pádisi táj számos részletét keresztelte el beszédes vagy mesebeli földrajzi nevekkel, az itt található egyedülálló kanyon pedig egy keleti bazár tarkaságát juttatta eszébe:
Az említett tarkaságot lényegében a Meleg-Szamos forrásvidéke foglalja magában, amit egy burjánzó növényvilágú szurdokvölgy barlangja, sziklafalas kilátópontja, csörgedező patakjai és vízesései tesznek kihagyhatatlan turistacélponttá. A lenyűgöző táj mellett a jelzett turistaút kalandos vonalvezetése is fokozza az itt tapasztalható élményt, ugyanis a Szamos-bazár felfedezőinek helyenként láncokba kapaszkodva kell megbirkózniuk a tereppel, illetve fejlámpára is szükségük lesz, hogy a patakot követve az ámulatba ejtő Aragyásza-barlang hatalmas termeit bejárják.
Nem csupán a láncos részek teszik kalandossá a Szamos-bazár felfedezését
Nem nehéz, de kalandos
A magyar-román határtól (az ártándi határátkelőtől Nagyvárad-E79-Belényes-Buntesti-Pietroasa-Boga érintésével) alig több mint kétórás autóúttal elérhető természeti látnivaló egyre népszerűbb a természetjárók körében, mert könnyen megközelíthető, ugyanakkor kellően elzárt és vadregényes, felszerelésre, komolyabb felkészültségre vagy edzettségre nincs szükség a bejárásához. Ennek ellenére a rövid, ugyanakkor intenzív túra kezdő kirándulóknak, tériszonnyal küzdőknek vagy a barlang bezártságát és sötétjét nehezen tűrőknek nem ajánlott.
Keskeny ösvényen erszkedünk le a szurdokba, ahol kisvártatva megpillantjuk a sziklába nyíló barlangbejáratot
Hivatalosan a Nagy-Pádis-réten van a parkoló, de a köves-murvás úton beautózhatunk a Varasó-menedékházig (a Magura Vanata pontig), itt az út szélén hagyhatjuk az autót. A Varasó-havas (1461 m) és a Magura (1573 m) fenyves karsztkúpjai között megbújó pásztorkalyibáktól csupán egy kilométert kell gyalogolnunk a csodavilágot rejtő szakadékig. Az ereszkedő ösvényen kisvártatva feltárul előttünk a méretes száda.
A bazár bejárata egy sziklafal aljában nyíló, 15 méter magas és 7 méter széles barlangszáj, ahol a patak is a mélybe veszik. Ide vezet be a piros kör turistajelzés, innen kezdődik a sejtelmes utazás.
A zúgó patakkal átjárt, széles, alagútszerű járatot Aragyásza-barlangnak hívják, melynek 212 méteres hosszát helyenként láncokba kapaszkodva tudjuk végigjárni. Hatalmas sziklacsarnokokban lépdelve kóstolhatunk bele a földalatti karsztvilág misztikus légkörébe, a folyosó sötétjébe beszakadt kürtők engednek több-kevesebb fényt, derengést.
Belépünk az Aragyász-barlang széles sziklafolyosójára
Maga a sziklaalagút nem túl hosszú, de aki először jár benne, az garantáltan sok időt fog bámészkodással tölteni. Puszta méretei, vad és időtlennek ható természetessége igazán lebilincselő hatásúak, a sötétben vágtázó víz csobogása pedig még különlegesebbé teszi a hely atmoszféráját. A lélegzetelállító látványban nekünk csupán egyre kell ügyelnünk, hogy a csúszós köveken biztonsággal közlekedjünk. Ehhez a jó lábbeli mellett mindenképp szükségünk lesz fejlámpára is.
Lenyűgöző méretű termekben követjük a víz útját
Az „alagút” kb. 50 méter hosszú, nagyon keskeny, láncokkal biztosított szurdokvölgyben folytatódik, ahol sziklákon és fatörzseken lépdelve érünk ki az Aragyásza-tisztásra. Az Aragyásza-barlang jelenlegi állapotában remekül szemlélteti, hogyan alakulhatott át egy zárt barlangrendszer a víz eróziós hatására hatalmas szurdokká.
A barlangi menetet szűk sziklaszoros követi, ahol láncokba kapaszkodva tudunk haladni
A táj érintetlenségét demonstrálja a víz által szállított és helyenként felgyülemlett hordalék, melynek „szemetes” látványa vadregényes miliőt teremt. Mondhatni egy sziklafalakkal körbeölelt dzsungelbe érkeztünk, ahol a kitérő jelzés a Fortuna-liget kicsi, de látványos vízeséséhez vezet. A sziklafalak alatt kiszélesedő tisztáson folyik össze az Aragyásza- és a Feredő-patak, amely innentől már Meleg-Szamos néven folyik tovább. Beléptünk a Szamos-bazár helyenként 100 méteres sziklatornyai közé, ahol a piros körrel jelölt ösvény olyan fenséges látnivalókat mutat be, mint a vad Moloch-vízesés, a Baltazár-palota méretes sziklaodúja, a Baál-torony festői kőóriása, a Cukorvár csodás kilátója, illetve a Belvedere mélybe révedő sziklaterasza.
Fontos információ, hogy a barlang után, keleti irányban elnyúló Szamos-szurdok jelenleg hivatalosan nem látogatható, de a fő attrakció, az Aragyásza-barlang kisebb körtúrája teljesíthető és önmagában is tartalmas program. Aki a zárlat ellenére tovább megy, annak a nehezen járható terep és a fakidőlések mellett helyenként kimondottan veszélyes szakaszokkal is szembe kell néznie.
A katlan mélyén
A barlangból kiérve belekóstolunk a víz által vájt kanyon csipkézett sziklákkal keretezett vadonjába. Helyenként a száz métert is eléri a szurdok mélysége, melynek lehengerlő méreteit a patakösszefolyásoknál szétváló, a meredek partfalakon kanyargó, piros jelzésű körtúrákon lehet megtapasztalni. Mi ez alkalommal maradunk a mélyben, illetve további „sziklamászással” térünk vissza a kiindulópontunkhoz.
Az Aragyásza-tisztásnál érdemes szemügyre venni az innen már Meleg-Szamosként csörgedező patak környezetét
Miután elteltünk az Aragyásza-tisztáson elénk táruló, dús növényzetű völgykatlan mesés látványával, a sziklák között kibukó Fortuna-vízesés csobogásával, és a patakmeder megannyi színben pompázó kavicshordalékával, újabb kapaszkodós mászás vár ránk.
Szűk sziklaátjárón bukik át a Fortuna-vízesés
Ott, ahol korábban kiléptünk az Aragyásza-barlangot magában foglaló sziklatömbből, közvetlenül a kijárat mellett láncok segítségével tudunk kikapaszkodni a barlang feletti felszínre. Eddigi utunk legszélesebb szurdokképével, már-már panorámával emelkedünk a Szamos-bazár bejáratához, miközben több, barlangablakot képző sziklabeszakadás mellett is elhaladunk. Ezeken a felszínre nyíló járatokon keresztül jut be a korábban tapasztalt, derengő fény az Aragyásza sziklaalagútjába.
A visszaúton a szurdokra nyíló kilátásban is részünk lesz
Az ösvény meredek oldalazással ér vissza a barlang felső bejáratához, ahonnan már az ismert úton, fenyőkkel kísérve emelkedünk ki a Szamos-bazárból, aminek kiskörös túrája kevesebb, mint 2,5 km, és 105 m szintemelkedést jelent. Ezek a számok ugyanakkor csalókák lehetnek, mert a táv rövidsége ellenére sokkal több időt fogunk itt ölteni, mint azt elsőre gondolnánk. Erről elsősorban nem a kapaszkodós terep, hanem a lenyűgöző látvány gondoskodik.
Erdélynek eme pompás karsztjelenségekben gazdag szegletét csak autóval, a 763-as úton, Boga felől lehet megközelíteni. Érdemes több napot rászánni a helyi látnivalókra: a Szamos-bazár mellett a Csodavár hatalmas barlangot rejtő sziklaszakadékát, a Pádis-fennsík hangulatos fenyveseit és rétjeire vezető ösvényeit, csodás panorámákat kitáró szirtjeit vagy a pokolkapuknak is beillő zsombolyait is érdemes felfedezni.
Jól jelzett, kényelmesen járható ösvények, magyar nyelvű információs táblák segítik a tájékozódást. (Azért jó, ha a telefonunkon van offline turistatérkép, illetve GPS.) Szállást a legpraktikusabb Pádison foglalni (itt több lehetőségből is válogathatunk), de a Csodavár Menedékházban is megpihenhetünk. A fennsíkon elsősorban a szállásadóknál tudunk étkezni, bolt nincs a környéken.
Medvétől ezen a környéken különösebben nem kell tartani, de aki egyedül túrázik, nem árt medvecsengőt vinnie, „jobb félni, mint megijedni”-alapon. Izgalmat inkább a birkanyájat terelő pásztorkutyák okozhatnak, de ezek is csak elsőre tűnnek fenyegetőnek: gazdáig fegyelmezik, visszahívják a szófogadó, de munkájukat lelkesen végző állatokat.
A Természetjárón és a Természetjáró appban hamarosan 10 pádisi túra jelenik meg, köztük a Szamos-bazár körtúrája három változatban.