Egy különleges hangulatú zarándokhelyen, a katymári Vodica-kápolnánál jártunk.
Végre a tavasz melengető, könnyű szívű, virágporos napjait éljük, most még azok is nekiindulnak az erdőknek-mezőknek, akiket nyáron a forróság, télen a hideg tántorít el ettől. A sláger-kirándulóhelyeken hétvégén kiteszik a megtelt táblát, ezért ha a látvány mellett nyugalmat is keresünk, érdemes az ország távolabbi, kevésbé felkapott vidékei felé menni.
Ehhez tökéletes célpont lehet a szerb–magyar határ közelében található délvidéki Bácska.
Nem mindenkinek jön be az alföldi táj és a rónák végtelenje. Nekünk mégis, ameddig a szem ellát, sík vidék mindenütt. Az egész porszagú, réveteg Alföld ilyen, se turista, se idegen. A szél tölcsérben kis porördögöket hoz a földutakon. Sodorja az arcunkba a levegőben kerengő szúrós homokot.
Vodica-kápolna a tájban, a háttérben Katymár házai tűnnek fel
Átsüt a fény a még csupasz, de már rügyező ágakon, melegíti a tavaszi levegőt. A hónap utolsó napjaira az apró vadvirágok szirmot bontottak, és megjelentek az első zümmögő nyári legyek is. Március, se szó, se beszéd, áprilisba váltott.
A Mária-kegyhely a környékbeliek egyik legfontosabb búcsújáró helye volt a 20. század elején
Csend, hallgatag béke, ragyogó kék ég. Földutak keresztezik a termőföldek és szántók barna-zöld mozaikjait. A szerb–magyar határ közelében, Bácskában, Katymár község külterületén járunk. A délvidéki faluban évszázadok óta három nemzetiség él együtt: bunyevácok, németek (svábok) és magyarok. Erről tanúskodik a három nyelvű helységnévtábla.
A Vodica-kápolna a 2000-es évek elején teljes külső és belső felújítást kapott
A kegykápolna a szláv eredetű „Vodica” (vizecske) nevet viseli. Létrejötte szorosan kötődik az itt található forráshoz. A szájhagyomány úgy tartja, hogy egykor Szűz Mária megjelent, és a mezőn eredő forrás vizének innentől csodatévő erőt tulajdonítottak a hívők (helyén utóbb forrásfoglalást, kutat létesítettek). Az adatok szerint az 1840-es évektől gyógyulásért fohászkodva számosan jöttek ide. Vizéből ittak, beteg testrészeiket megmosták vele, és vittek belőle haza is.
Mivel a hely csodatévő forrása miatt egyre népszerűbb lett a zarándokok körében, 1883-ban engedélyt kapott a település, hogy a Szent-kút közelében egy kápolnát építtessen, amelyet elkészülte után, 1886-ban fel is szenteltek a Boldogságos Szűz Mennybemenetelének tiszteletére. A 20. század elejére a környék egyik legfontosabb búcsújáró helyévé vált.
A kápolna és a Szent-kút mellett Mária-szobor is található
A mocsaras területen fekvő kegyhely templomában és forrásfoglalásában a magas talajvíz okozta károk gyakran tettek szükségessé állagmegőrző munkálatokat. A kegyhely a hívek adományaiból 1907-ben és 1926-ban is átesett egy alaposabb felújításon.
A kápolna utolsó felújítása 2006-ban fejeződött be
Az I. és a II. világháború ideje alatt és utána a Vodicát a határviszonyok változása miatt azonban egyre kevesebb zarándok tudta megközelíteni. A határon túl élő híveknek elérhetetlenné vált a búcsújáró hely. A kápolna egyre inkább elhanyagolódott, majd az 1960-as évektől erőteljes romlásnak és pusztulásnak indult.
A kápolna bejárata előtt márványkereszt áll
Az 1970-es években az elhagyatott kápolnát feltörték, a kegytárgyak eltűntek, és a helyet lassan az enyészet vette birtokába.
Lassan benőtte a gaz, az 1990-es évekre már csak a romos torony és a falak egy része őrizte a múlt örökségét.
A felújítási munkálatok 2003-ban kezdődtek meg. A kút kitisztítása után a romos kápolna teljes renoválására következett, melyet 2006-ban szenteltek újra fel. 2011-ben a hívek összefogásának és adományainak köszönhetően megszépült a Szent-kút és környezete is.
A felújítási munkálatok után a 2000-es évekre újjáéledt a bunyevácok Vodicája, a németek Prindlje és a magyarok Szent-kútja
Vallásos érzület és misztikum ide vagy oda, ez a szántók között megbújó dél-alföldi kegyhely erős kisugárzással bír. A szikrázóan kék ég alatt, amolyan tűpontos Pilinszky-sor: „Látja Isten, hogy állok a napon.” Ahol az ember hirtelen egyedül marad, és rászakad a létezés összes kínja és öröme, és megnyugszik. Az idelátogatók soha nem felejtik el, a helyiek pedig valószínűleg soha nem fogják megunni ezt a helyet.
A Szent-kút forrásának épülete 2011-ben nyerte vissza eredeti formáját
Budapestről az M6-oson, majd Baján keresztül az 55-ös főúton Csávolynál déli irányban, Bácsbokod, Bácsborsód felé Katymárig. A község külterületén, az utolsó házakat elhagyva, alig negyedórányi gyalogútra a település nyugati szélétől, a Kövesmajor felé vezető földút mentén, szántóföldek között találjuk a Vodica-kápolnát és Szent-kutat.