Három bogárcsoport közül lehet választani, az online szavazás február 15-ig tart. Bemutatjuk a jelölteket.
A szavazást a Magyar Környezeti Nevelési Egyesület hirdette meg. A megválasztott élőlénycsoporttal kapcsolatban ötleteket is adnak majd a szülőknek és a pedagógusoknak, hogy hogyan tehetik izgalmassá annak megismertetését a gyerekekkel.
A beporzók fontosságáról már mi is sok cikket írtunk. Az Év Beporzója szavazás azért jött létre, hogy minél többen megtudják, mennyivel sivárabb lenne az életünk ezen rovarok nélkül: az élővilág elszegényedése mellett ételeink, italaink jó része eltűnne vagy nagyon megdrágulna.
A darázscincéreket nem véletlenül hívják így, fekete-sárga mintájukkal hasonlítanak a fullánkos rovarcsoportra, ezzel próbálják elijeszteni a rovarevőket. Nektárt és virágport esznek, közben pedig közreműködnek a beporzásban. Egész Európában találkozhatunk velük, itthon bő egy tucat darázscincér-faj él.
Díszes darázscincér
A lágybogarak gyengén kitinizált kültakarójukról kapták a nevüket. Sárgás, pirosas vagy fekete színben játszó testük hosszú, lapos. Közéjük tartozik például az ismertebb suszterbogár. Sok ragadozó van köztük, de egyesek nektárt fogyasztanak. 3300 fajuk ismert.
A marókák virágporral táplákoznak, és ha veszélyben érzik magukat, lebukfenceznek a növényről, amin addig lakmároztak, ezért bukdácsoló virágbogaraknak is hívják őket. Bár nem túl látványosak, annál érdekesebbek: már
a Kréta korban, 99 millió évvel ezelőtt is részt vettek a beporzásban.
Hazánkban 140 fajukkal találkozhatunk.
Kúptestű maróka
Szavazni ide kattintva tudsz. Az eredményt március 1-jén teszik közzé.