A nemrég lezajlott országos daru-szinkronszámlálás adatai szerint a jelenleg hazánkban tartózkodó darvak kétharmada a Körös–Maros Nemzeti Parkban, a kardoskúti Fehér-tónál éjszakázott. Több mint húszezer példányt számoltak, ami éves szinten is rekordnak számít.
Egészen pontosan 20 100 példány tartózkodott december 10-én a kardoskúti Fehér-tónál a nemzetipark-igazgatóság weboldala szerint. Mint írják, hazánkban a darvak első állomása a Hortobágy, ahonnan az időjárás függvényében mozdulnak el az ország délebbi tájai felé.
A december 10-i szinkronszámlálás alkalmával a kardoskúti Fehér-tónál 20 100 egyedet számoltak, míg a Büdös-széken 950, a szegedi Fehér-tónál 9000 madarat figyeltek meg. Ekkor tehát már Kardoskúton éjszakázott a jelenleg Magyarországon tartózkodó darvak mintegy kétharmada.
Amennyiben az időjárás továbbra is enyhe marad, még hetekig gyönyörködhetünk a naplementében behúzó, sokszor több százas darucsapatok látványában. Amikor azonban az idő hidegebbre fordul, legtöbbjük megindul a mediterrán vagy szubtrópusi vizes élőhelyek, a telelőhelyeik felé.
Az utóbbi években egyre enyhébbek a telek, ennek köszönhetően egyre több daru mégsem indul el a hosszú útra, hanem a kardoskúti Fehér-tónál tölti az egész telet. Az áttelelő példányok száma általában néhány száz egyedre tehető. Megfigyelhető az is, hogy a vonuló példányok közül még decemberben is több ezer tartózkodik a térségben, csak később indulnak útnak.
A daru hazánkban védett, természetvédelmi értéke 50 000 Ft. Egykor Magyarországon is nagy számban és rendszeresen költött, de az 1910-es évek óta erre nem volt példa. A megfelelő élőhelyek eltűnése, a vízrendezési munkálatok, a mocsarak lecsapolása miatt azonban a daru fokozatosan eltűnt az országból. Több mint 100 év után 2015-ben először figyelték meg egy darupár költését Magyarországon. Azóta csak vonuló fajként fordult elő nálunk. A Hortobágy, a kardoskúti Fehér-tó és a szegedi Fehér-tó környéke Európa legjelentősebb darupihenőhelyei közé tartoznak.
Forrás: Körös–Maros Nemzeti Park Igazgatóság