Ajkától nem messze, Úrkút határában található egy kevesek által ismert, de annál látványosabb hely, ahol a földtani múltba nyerhetünk bepillantást.
Úrkút határában hatalmas gödör tátong a földben. A Csárda-hegy Jurassic Parkja" egy mozgalmas formakincsű sziklafolyosó, mely a hegy gyomrában helyezkedik el. Nem kell a felszín alá ereszkednünk, hiszen a természetes csapdában felhalmozódott mangánércet külszíni fejtéssel bányászták. Ennek következtében szerencsére a robbantásos módszereket kerülték a kitermelés során, így napjainkig is megőrződött az a látvány, amely a földtörténeti középidőben jött létre.
A falak közt sétálva teljesen bizarr, semmihez sem fogható élményben lehet részünk: lekerekített, hatalmas sziklák fognak közre minden oldalról. A látvány mégsem kietlen, hiszen a hűvös mikroklímájú hasadék tagolt felszínének élein mohák és zuzmók zöldellnek. Mélyére lépcsősorok vezetnek le, melyek a gödröt meg is kerülő tanösvény részei. Bár maga az őskarszt 100 millió éves, a kőzetfelszínen 190 millió évvel ezelőtt, a tengerfenéken élt állatok lenyomatai is felfedezhetők. Ezen a varázslatos helyen járt egy olvasónk, Grépály-Michl Zsuzsanna és családja, akiknek annyira tetszett az őskarszt, hogy az alábbi videót készítették.
Eredetileg mandulafát mentünk fényképezni Alsóörsre, de a gyerekek elaludtak a kocsiban és még autókáztunk egy kicsit kiélvezve a csendet. És így eljutottunk Úrkútra. A férjem régről ismerte Brauer Lászlót, akinek a nevéhez fűződik az őskarszt rendbetétele, de még sosem jutottunk el megnézni. Nagyon szép idő volt, így nem volt kérdés, hogy megállunk-e. A gyerekek nagyon élvezték, a lépcsők és ösvények számukra is teljesen biztonságosan járhatók!
Köszönjük a videót és a beszámolót Zsuzsának, és aki hasonlót szeretne megosztani az olvasóinkkal, küldje el a szerkesztoseg kukac turistamagazin.hu címre.