Akasztó mellett egy hazánkban eddig még nem észlelt pintyfajt figyeltek meg. A trombitás sivatagipinty igazi madárritkaság, még a Kárpát-medencében sem sikerült eddig azonosítani, és ez az első hazai előfordulása.
Bárdos Tibor, a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság természetvédelmi őrkerület-vezetője május 10-én egy trombitás sivatagipintyet (Bucanetes githagineus) talált Akasztó külterületén. Ez a faj egy igazi ritkaság Közép-Európában, és ez az első hazai előfordulása! – számolt be nemzetipark-igazgatóság a Facebook-oldalán. És nemcsak megfigyelni sikerült alaposabban, de fotó is készült róla.
Trombitás sivatagipinty
Mint írják, a fajt most először észlelték Magyarországon, így ha a hazai Nomenclator Bizottság is elfogadja az adatot, akkor hivatalosan is elmondhatjuk, hogy új fajjal bővült a hazai madárfauna. Az Akasztónál megfigyelt tojó két percig mutatta magát, majd berepült egy közeli szőlőültetvénybe. Sajnos a későbbiekben a madár nem került elő.
Ez a pintyfaj Spanyolországban, a Kanári-szigeteken, Afrika északi részén, Ázsia keleti és középső területein honos.
Kóborlásai során eljutott már Európa északi részére is, de a Kárpát-medencében eddig még nem azonosították.
A madár testhossza 12,5–15 centiméter, testtömege 16–25 gramm. Magvakkal, rügyekkel, hajtásokkal táplálkozik. Állománya stabilnak tekinthető, a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) vörös listáján nem fenyegetett fajként szerepel.