A virágzó repce-, bíborhere-, mézontófű- (facélia) és napraforgótáblák varázslatos látványt nyújtanak, egy szuper fotó kedvéért pedig van, aki még a virágmező közepéig is begyalogol. A haszonnövények letaposása azonban a tulajdonosoknak jelentős anyagi kárt okozhat.
A közösségi oldalakra posztolt, like-özönt hozó fotóknak azonban van egy másik oldala is, a gazdálkodóké, akik a szép fotókból leginkább csak a letaposott virágmezőket látják. Van olyan tulajdonos, aki épp ezért táblával hívja fel a szép képekre áhítozók figyelmét erre, és kéri őket, vigyázzanak a növényekre.
Ha fotózni szeretnénk, tegyük azt az út széléről, és taposásunkkal ne okozzunk kárt. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara minden évben kéri a lakosságot, hogy vigyázzanak a szántóföldi növényekre, ráadásul ilyen területeken védett madarak is fészkelhetnek, és egy-egy szántóföldi szelfi jelentős kárt is okozhat.
A mézontófű (Phacelia tanacetifolia), más néven méhvirág vagy hernyóvirág, illetve latin nevén facélia, Észak-Amerikából származik, Európában viszonylag új kultúrnövénynek számít. Nálunk elsősorban vetőmagnak termesztik, Nyugat-Európában ugyanis nagy kereslet van rá, de zöldtrágyaként, állati takarmányként is használják, illetve talajjavító hatása miatt is vetik. Nevét pedig onnan kapta, hogy gazdag nektártermő, a méhek nagyon kedvelik, ráadásul gyorsan fejlődik és szakaszosan vetve, hosszú ideig, akár 4-8 hétig is virágzik.
A bíborhere (Trifolium incarnatum) gyors növekedésű, pillangósvirágú növény. Magas fehérjetartalmú szálastakarmány, jól mézelő, a talaj termékenységét javító zöldtrágyanövény egyszerre, de a nálunk legnagyobb arányban vetőmagként termesztik nyugat-európai piacokra.
A cikk először 2022 májusában jelent meg.