Egy közkedvelt népi gyógymód – Bodza-anyóka teája

Már javában nyílik az illatos bodza. Érdemes betankolni belőle, mielőtt elvirágzik, mert nemcsak szörp, lekvár, szirup, szósz, hanem ízletes gyógytea is készülhet belőle.

Szerző:
Lehmann Katalin
Fotó:
Adobe Stock
108.hu
Lehmann Katalin
2024. május 8.

Már javában nyílik az illatos bodza. Érdemes betankolni belőle, mielőtt elvirágzik, mert nemcsak szörp, lekvár, szirup, szósz, hanem ízletes gyógytea is készülhet belőle.

A pézsmaboglárfélék (Adoxaceae) családjába tartozó, Hans Christian Andersen egyik híres meséjében is megjelenő fekete bodza (Sambucus nigra L.) a magyar és az európai népi gyógyászatban is előkelő helyet foglal el; immáron hosszú évszázadok óta. A gyógyteafogyasztók körében rendkívül kedvelt a fekete bodza sárgásfehér virágaiból (Sambuci flos) készült tea, amely hatékonyan alkalmazható meghűlés kezelésére, izzasztókúráknál, köptetésre, illetve az immunrendszer általános „erősítésére”.

,,Volt egyszer egy kisfiú; aki egy nap megfázott. (…) Édesanyja, ágyba fektette, s behozatta a teafőzőt, hogy egy csésze jó bodzateát főzzön neki, mert az jót tesz ilyenkor. (…)” 1

A fekete bodza friss vagy szárított virágaiból egyaránt kellemes gyógyteát készíthetünk a meghűlés okozta panaszok enyhítésére.

Ajánlott már az első tünetek megjelenése előtt kortyolgatni a forró teából, mivel a prevenció ebben az esetben is eredményes lehet.

Ha mégsem kezdtük el időben a megelőzést, és influenzás tüneteket tapasztalunk, ne csüggedjünk: a bodzatea az izomfájdalmak, a fáradtság és levertség enyhítésében is segíthet. Amennyiben a tünetek nem enyhülnek és mindinkább súlyosbodnak, akkor természetesen forduljunk orvoshoz!

A bodza virágai alkalmazhatók inhalálásra, ennek megfelelően nyák feloldására, amit forró, de forrásban nem lévő víz felett végezhetünk. Az elkészítéshez 2 evőkanál bodzavirág ajánlott deciliterenként.

Fontos! Inhalálást követően ne menjünk hidegre, tüdőnket ne tegyük ki hirtelen hőmérséklet-csökkenésnek!

Mint minden gyógynövény fogyasztása előtt, a bodza esetében is bizonyosodjunk meg afelől, hogy vannak-e allergiás reakcióink valamely összetevőjére!

Hogyan készítsük el a bodzateát?

  • Készítsünk elő 3-5g (kb. két teáskanálnyi) szárított bodzavirágot.
  • 10-15 percig áztassuk forró (már forrásban nem lévő) vízben (2,5 dl).
  • Szűrjük le a forrázatot.
  • Ízesítsük tetszés szerint (pl. mézzel vagy frissen facsart citrom levével).

Naponta háromszor is fogyaszthatjuk.

,,(…) -Hát Bodza-anyóka hová lett? - nézett körül a kisfiú.
- Visszabújt a teáskannába. Hadd maradjon csak ott.”
2

Egészségünkre!

Forrás:

1,2 mek.oszk.hu/00300/00309/00309.htm#22

edenkert.hu/elet-mod/megeheztel-/kulonleges-bodzaszorp-receptekyx/3202/

Cikkajánló