Ha valaki mostanában a Körös-Maros Nemzeti Park Kis-Sárrét részterületén jár, egy különleges, a tücskök ciripelésére emlékeztető hangot hallhat. Ez a fémes hangzású pirregés nem más, mint a réti tücsökmadár éneke.
Hazánkban három tücsökmadár-faj él, a nádi, a berki és a réti tücsökmadár. A Kis-Sárréten az élőhelyek jellege miatt a nádi tücsökmadár a leggyakoribb, berki és réti tücsökmadárból jóval kevesebb van errefelé – írja a Körös-Maros Nemzeti Park (KMNPI) honlapja.


A verébnél valamivel kisebb testű réti tücsökmadár az egyetlen, foltos hátú tücsökmadár-faj. A faj a bokros, fás, mocsár- illetve láprétek, vizes kaszálók költőmadara, a Kis-Sárrét pedig bővelkedik ilyen élőhelyekben.Hangja fémes hangzású pirregés, amely kissé erősebb a tücsökciripelésnél, nevét is innen kapta.

Réti tücsökmadár előhely

Rejtett életmódot folytat, így megfigyelni leginkább csak a szaporodási időszakban lehet, amikor a hím egy kimagasló növényen, énekével jelzi területének határait. Vonuló madár, a telet Afrikában, a Szaharától délre tölti.