Egy valóban ritka madár vendégeskedik nálunk, és úgy tűnik, jól érzi itt magát, mert valószínű, hogy már két hete is itt volt.
A mórahalmi Nagyszéksós-tavon észleltek és kaptak lencsevégre egy fehérfarkú lilebíbicet május 27-én. Ez a kecses madár hazánkban nagyon ritka, főleg tavaszi kóborláskor kerül elő, Magyarországon eddig csupán ez a 17. előfordulása.
Nagyon úgy tűnik, hogy ez ugyanaz a példány lehet, amelyet május 12-én fényképeztek le a tiszaalpári Nagy-réten. A mórahalmi észleléskor pedig nemcsak kép, hanem egy videó is készült róla:
A fehérfarkú lilebíbic (Vanellus leucurus) Közép-Ázsiában, a sztyeppzónában fészkel, hozzánk legközelebb a Kaszpi-tenger környékén. Tavak, folyópartok költőmadara, sokszor más partimadarak telepeihez társulva. Kelet-Afrikában és Indiában telel. A szintén nagyon ritka lilebíbictől (Vanellus gregarius) hosszú, sárga lába különbözteti meg, röptében nagyon feltűnő hófehér farka, amelyről a nevét is kapta.
Három európai inváziója ismert, az 1975, a 2000 és 2001-es évekből, az előfordulások nagy része ezekből az évekből származik. Az elmúlt néhány év észlelései: 2021-ben Szabadkígyós környékén egy példány, 2022-ben Püspökmolnárinál egy példány, 2023-ban Karcag térségében 2 példány került elő.
A fehérfarkú lilebíbic hazánkban fokozottan védett, természetvédelmi értéke 25 000 Ft.
Fészkét növényekkel bélelt talajmélyedésbe készíti, amelybe négy 4 tojást rak. A tojásokon a szülők felváltva kotlanak 22-24 napig. A fészekhagyó fiókákat a szülők körülbelül egy hónapig vezetgetik. Tápláléka rovarokból, pókokból, puhatestűekből, férgekből áll.