Több mint hatezer tő és ezer rózsafajta, színek, formák és illatok szemet gyönyörködtető kavalkádja várja a látogatókat Dél-Budán. Meglátogattuk a Budatétényi Rózsakertet, és azóta csak a rózsákon jár az eszünk.
Budapest 22. kerületében járunk, a forgalmas Nagytétényi úton. Szemben a Campona bevásárlóközpont, mögöttünk panelekkel vegyes kertesházas övezet kúszik fel a Tétényi-fennsíkra. A kert hatalmas, a kapuban állva, első pillantásra úgy tűnik, a rózsák szinte elvesznek a nagy zöldben, mintha nem is lenne olyan sok belőlük. A látszat azonban alaposan csal, mert két óra múlva még mindig ott vagyok, és még nem láttam mindent.
A rózsabokrok már most tele vannak virággal és gyönyörűek, de a szépség állítólag még fokozható
Génbank és díszkert
A Budatétényi Rózsakert története 1950-ben kezdődött, amikor megalakult a Kertészeti Kutatóintézet. A kert kialakítását és az itthon fellelhető rózsafajták gyűjtését az intézet fiatal munkatársa, Márk Gergely kezdte el nem messze a mostani helyszíntől, a György-villa kertjében.
Az épület eredetileg Dőry György borkereskedő villája volt, de akkor már a Dísznövénytermesztési Állomás működött itt.
„1958-ban tartottak itt először rózsabemutatót, aminek olyan nagy sikere volt, hogy a következő években már az egész politikai felsővezetés is kilátogatott” – meséli dr. Boronkay Gábor a gyűjtemény vezetője, aki körbevezetett a Magyar Agrár-és Élettudományi Egyetemhez tartozó rózsakertben.
Aki a virágokat, és különösképpen a rózsákat szereti, annak mindenképpen érdemes ide ellátogatni
Látva a kert nagy népszerűségét, Márk Gergely felvetette álmát az illetékeseknek, hogy szeretne egy kimondottan rózsáknak tervezett nagy kertet kialakítani. A vezetésnek tetszett az ötlet, így 1963-ban egy őszibarackos és több szántóföld helyén létrejött a mostani rózsakert, amit Dr. Ormos Imre, a kor ismert kerttervezője álmodott meg.
A Budatétényi Rózsakert már több mint hat évtizedes múltra tekint vissza
„Azóta tartjuk fenn a kertet, ami eredetileg öthektáros volt, mostanra azonban annak már csak a fele van meg. Azon túl, hogy látogatható díszkert, ez a gyűjtemény elsősorban génbank, tehát elsődleges feladatunk a régebbi, a termesztésből kikopott fajták gyűjtése, megőrzése. Itt sok olyan régi fajtát is lehet látni, amit már nem, vagy csak nehezen lehet beszerezni.”
A 2,5 hektáros díszkert az ország legnagyobb rózsa génbankja
Ezek a rózsafajták annak ellenére, hogy már nem olyan divatosak, vagy nem olyan dekoratívak, még számos egyéb előnyös tulajdonsággal rendelkezhetnek – például betegségekkel szembeni ellenállóképesség vagy fagytűrés – ami miatt fontos a megőrzésük.
A fiatal nemesítések sokkal jobban bírják a változó környezeti viszonyokat, egyszerűen azért, mert esetükben erre már odafigyeltek
Ingrid Bergman, Jane Goodall és Charlie Chaplin
A kertben közel ezer rózsafajta és nagyjából hatezer tő található, de jelenleg vannak üres, új telepítésekre váró területrészek is.
Elképesztő itt a változatosság. Ahogy elindul az ember a kert egyik sarkából, lépdel egyik rózsabokortól a másikig, rájön, hogy minden rózsa külön egyéniség.
Az egyik szakasztott olyan, mint a vadrózsa az erdőszélen, a másik már-már extravagánsnak nevezhető feltűnő, tarka szirmaival, egy nagy bokor századokkal ezelőtti romantikus angolkertet idéz, a következő már Perzsiába repít, egy másik meg a szüleim kertjébe, ahol mintha pont ez a fajta lenne. Nem csak színekben van sokféleség a rózsák között, de a virág formájában, sőt még az illatában is. Itt vannak például a moharózsák, amelyek nevüket a csészlevelek mohaszerű megjelenéséről kapták.
Egy moharózsa a jellegzetes szőrös csészelevelekkel
A csészelevelek mirigyszőreit megdörzsölve a bimbók gyantára hasonlító illatot adnak, ami a virág rózsaillatával keveredve különleges elegyet ad.
Érdemes a fajták nevénél is elidőzni kicsit. Sok rózsa például híres emberek után kapta a nevét.
Láthatjuk itt például Kossuth Lajos vagy Mikszáth Kálmán emlékét őrző fajtát. William Shakespeare rózsájának telt virága lilás, Chaplin futórózsája rózsaszín, Ingrid Bergman rózsájának színét viszont nem tudom, mert ez a fajta még csak zöld bimbóknál tart.
William Shakespeare rózsája
A kert legújabb lakói pedig a Jane Goodallról elnevezett rózsák, amelyeket a neves főemlőskutató 90. születésnapja alkalmából ültettek. Ezek a tövek még nem virágoznak, de ha eljön az idő, a rózsák a naplemente színeiben tündökölnek majd.
Rózsák a történelemben
A kert Nagytétényi út felőli sarka nemcsak szép, de különösen érdekes is, itt van ugyanis a történeti rózsák gyűjteménye, ahol olyan ritkaságokat láthatunk, mint például az Abesszín Szent Rózsa, ami időszámításunk szerint 300-ban már létezett, a késő egyiptomi sírokban találtak belőle példányokat. A rózsa a knósszoszi palota egyik 3500 éve készült freskóján is feltűnik, a középkor óta pedig Etiópia és az egyiptomi kopt keresztények szent templomi rózsája.
Abesszín Szent Rózsa
Mellette két gyönyörű damaszkuszi rózsa tündököl. A damaszkuszi rózsákból készítik a rózsaolajat, és Elő-Ázsiában vagy Bulgáriában hatalmas ültetvényeken termesztik azokat. A név onnan ered, hogy a keresztes lovagok először Szíriában találkoztak ezzel a rózsával.
Damaszkuszi rózsa
Az 1625 előtt nemesített kénrózsa lassan már elvirágzik, ez az első sárga színű rózsa volt Európában. A kertben egyébként kevés sárga színű rózsa látható, és ennek oka van. A középkori Európában ugyanis nem volt igazi sárga fajta, a kertben látható perzsa sárga rózsát 1837-ban hozták be Teheránból, és csak 1900-ban tudták keresztezni más rózsákkal.
Perzsa sárga rózsa
Ma már a szépség nem minden
A világban ma több tízezerre tehető a nemesített rózsafajták száma, amelyek körülbelül kilenc vadon élő fajra vezethetők vissza. Ezeknek az őshazája a Közel-Kelet, Japán, Kína, ahonnan például a tearózsák származnak, de nálunk is él egy vadon termő rózsafaj, a parlagi rózsa.
Minden fajta külön egyéniség
Érdekes egyébként, hogy a régi fajták egy évben csak egyszer virágoznak, a folyamatos virágzás jelensége a kínai rózsák megérkezésével vált ismertté Európában, és ez később megihlette a nemesítőket is.
A nemesítés kezdetben csak a virág szépségére, nagyságára, a virágzás hosszára fókuszált, ma már azonban sokkal inkább a fajta ellenállóképességére helyezik a hangsúlyt.
A Budatétényi Rózsakert alapítója Márk Gergely is számos rózsafajtát nemesített. Ezek egyike a kertben is látható gyönyörű Árpádházi Szent Erzsébet emléke elnevezésű fajta. A hatalmas, romantikus hatású bokor telis-tele van rózsaszín virággal, nem lehet betelni a szépségével. A fajta 2000-ben kúszó-és parkrózsa kategóriában aranyérmet szerzett Rómában, a nemzetközi fajtaversenyen.
Árpádházi Szent Erzsébet emléke elnevezésű rózsa
A rózsák is hamarabb virágoznak idén
A rózsakertben a főszezon általában június első két hetére esik, legalábbis eddig így volt, idén azonban itt is hamarabb kezdődött a virágzás a legtöbb fajtánál, így a virágzási csúcs ebben az évben valószínűleg május második felére esik majd.
A történeti rózsák gyűjteménye
De már most is sok rózsa virágzik, van, ami már el is virágzott, és olyan fajták is vannak, amelyek még bimbósak. A klímaváltozás hatásai nemcsak abban látszanak, hogy a virágzás rendjében némi zavar keletkezett, de a forró nyarak is nyomot hagynak a növényeken.
„A rózsa kifejezetten napfényigényes. Nagyon sok napfény kell neki, viszont nem szereti a túl meleget. Itt a rózsakertben azt látjuk, hogy a nagy forróságban leáll a rózsák fejlődése, és hiába öntözzük, nem tudják fölvenni a vizet. De a rózsák a párás időt sem szeretik, mert akkor meg a gombabetegségek uralkodnak el rajtuk. A hűvös, de napfényes idő az ideális számukra. A vadrózsa általában egyébként a hegyoldalak, a domboldalak növénye, ahol tényleg ilyen viszonyok vannak, a magasság miatt az erős a napfény ellenére sincs nagyon meleg" - magyarázza dr. Boronkay Gábor.
Már most is nagyon sok virág van, május második felében várható a virágzási csúcs, de sok rózsa egészen az első fagyokig virágzik
A rózsakert mindennap, reggeltől sötétedésig ingyenesen látogatható. Alkalmanként van lehetőség szakvezetéses kertlátogatásra is, érdemes csatlakozni egy ilyen sétához, mert Boronkay Gábortól nagyon sok érdekességet lehet megtudni a rózsákról. A június 8-9-i, kétnapos Bloomfest nevű rendezvényen, amelynek a rózsakert ad otthont, biztos, hogy lesznek vezetett séták, de egyéb napokon is lesz majd erre lehetőség. A pontos dátumokat a Budatétényi Rózsakert Facebook-oldalán teszik majd közzé.
A Rozárium tömegközlekedéssel is könnyen elérhető, például a 33, 133, 114, 213-as buszokkal, amelyekről, ha a belváros felől érkezünk, a Lépcsős utcai vagy a Rózsakert/Minta utcai megállóban kell leszállni. Aki vonattal jön, annak a Budatétény vasútállomás (Campona) megállóban kell leszállnia, ahonnan pár perc gyaloglással érhető el a rózsakert.