A jó idő beköszöntével egyre változatosabb képet mutat a Körös-Maros Nemzeti Park kis-sárréti vizes élőhelyeinek madárvilága. Megéri ideutazni madárnézőbe, mert itt még megmaradt valamennyi az egykori kiterjedt vadvízországból.
A halastavakon még tart a tavaszi madárvonulás. Az utóbbi napokban a Begécsi-halastavakon figyelték meg a nemzetipark-igazgatóság munkatársai a legnagyobb madártömegeket. Szép számban fordul elő itt barátréce, csörgő, fütyülő, kendermagos és kanalas réce is. A legtöbbet csörgő récéből észleltek, 700 példányt.
Az egyik lecsapolt tó fenekén, az iszapfelületen, nagy tömegben táplálkoztak a különböző madarak. Összességében mintegy 1600 nagy godát, 110 gulipánt, 600 bíbicet számoltak, de feltűntek itt füstös cankók, vöröslábú és pajzsoscankók is. Az egyik tóegységen 1200 szárcsát figyeltek meg. Láttak két halászsast, egy fekete sast és egy öreg tollruhás vándorsólyom is vadászott a parti madarakra. Már kikeltek a nyári ludak első fiókái is. Nem csupán a Begécsi-halastavaknál láttak kislibákat, hanem a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság vizesélőhely-rekonstrukciói közül a Kivágási-legelő mélyebb vizein és Kisgyantén.
A Mágor-pusztai vizes élőhelyen sekélyebb a vízborítás, az itteni madárvilág is ehhez igazodik: piroslábú cankók, nagy godák és gólyatöcsök mozognak a térségben, zajlik a területfoglalás, és már nászviselkedés is megfigyelhető. Itt is nagy számban találhatók költésbe kezdő és vonuló bíbicek, de megfigyeltek kis pólingot és pajzsoscankót is. Érdekesség, hogy tavaly a Mágor-puszta volt a piroslábú cankók és a nagy godák kedvelt költőhelye a térségben. A vizes élőhelyek közelében lévő rétisaspároknál már 2-3 hetes fiókák vannak, szüleik egyre sűrűbben hordják nekik a táplálékot.
Biharugrára és környékére is érdemes több napot rászánni, íme egy videós ízelítő a látnivalókból:
Kapcsolódó cikkeink:
Fütyülő récék vonulása a Kis-Sárréten
Madárparadicsom az ország peremén