2000 óta folyamatosan melegszik a Balaton, Keszthelynél csaknem 2 fokkal emelkedett az átlaghőmérséklet. A kutatók szerint a következő évtizedekben is hasonló ütemű melegedés várható, ráadásul a tó beépítése is erősíti ezt a folyamatot.
Az olyan sekély tavak, mint amilyen a Balaton is, különösen érzékenyek a klímaváltozásra, mert gyorsabban melegszenek fel és hűlnek le, mint a mélyebbek, és a vízháztartásuk is érzékenyebb.
A HUN-REN Balatoni Limnológiai Kutatóintézet munkatársai archivált műholdas adatok felhasználásával azt vizsgálták, hogyan változott a tó felszíni vízhőmérséklete az elmúlt 20 évben.
Műholdas felvételek és helyi mérések segítségével megállapították, hogy a Balaton átlaghőmérséklete évtizedenként 0,7 °C-kal emelkedett.
A hőmérséklet-növekedés a tó nyugati részén, a legsekélyebb Keszthelyi-medencében volt a legnagyobb: itt 2000 és 2024 között 1,8 °C-ot emelkedett a hőmérséklet.
A kutatók szerint, ha az éghajlatváltozás nem enyhül, folyamatos felmelegedés várható, vagyis 10-20 év múlva a víz hőmérséklete továbbra is 0,5-0,7°C-kal fog emelkedni évtizedenként.
A Balaton nemcsak a klímaváltozás hatására melegszik, hanem a beépített part is fokozza ezt a folyamatot.
Jelenleg a tó partjának 2/3-át városi területek övezik, a további beépítések pedig még tovább növelik a tó hőmérsékletét.
A melegedés a Balaton élővilágán is nyomot hagy, hatására ugyanis számos idegenhonos faj, például trópusi, szubtrópusi algák, halak, növények számára válik alkalmassá a környezet, amelyek így versenytársai lehetnek az őshonos fajoknak.
Egyre melegszik a Balaton vize