A tél közeledtével kisebb-nagyobb csapatokba állnak össze az Alföld nagy madarai. Esetenként akár 20 fős, vagy annál jóval nagyobb egyedszámú csoportokba is összeverődhetnek, és élelem után kutatva békésen együtt mozognak a lucernaföldeken, tarlókon.
A késő őszi időszakra a tojók és a fiókák csapatokba állása felgyorsul. És ez, ahogy közeledünk a tél felé, még fokozódik is. A hideg időszakban egyre népesebbre a duzzadnak a túzokcsapatok, esetenként a kétszáz példányt is elérhetik. Télen a tojók és a kakasok csapatai összeolvadnak, ám érdekes módon sohasem keverednek teljesen össze, a nagy csapat egyik oldalán mindig a tojók, a másikon a kakasok tartózkodnak.
A hazai túzokállomány csaknem fele a Körös–Maros Nemzeti Parkban él, számuk meghaladja a hatszázat – olvasható a nemzetipark-igazgatóság weboldalán. A Dévaványa–Ecsegi-pusztákon él belőlük a legtöbb, itt a tavaszi számláláskor 513 példányt regisztráltak. A napokban, Túrkeve határában több mint száz egyedből álló csapatot figyeltek meg.
A túzok (Otis tarda) Magyarországon fokozottan védett faj, természetvédelmi értéke 1 000 000 Ft egyedenként.
Ahogy írják a közleményben, az őszi időjárás egyelőre kedvez nekik, a táplálékbázis azonban nem ideális. A túzokok sikeres telelésének egyik legfőbb záloga, hogy legyen elegendő repce. Az őszi szárazság miatt azonban idén rosszul keltek a növények, így a túzokok most elsősorban lucernatáblákon, illetve tarlókon keresnek eleséget.
A Kis-Sárréten két helyszínen (Vésztő-Mágor környékén, illetve Mezőgyán térségében) mintegy nyolcvan túzok él. A Mezőgyán környéki állomány általában a határ túloldalán, Nagyszalonta térségében tölti a telet. A Csanádi-pusztákon már szintén együtt mozognak a túzokok. A legnépesebb, 19 egyedből álló csapatot – melyben kakasok és tojók vegyesen voltak –, a Montág-pusztán látták több alkalommal. A csapatban van idei kelésű, fiatal kakas is.