A fekete törpeharcsa idegenhonos faj Európában, és az utóbbi években nagyon elszaporodott a Balatonban is. A Balatoni Limnológiai Kutatóintézet felmérést készít az elterjedéséről. A horgászokat arra kérik, hogy egy kérdőív kitöltésével segítsék a munkájukat.
Azt érdemes tudni erről a halfajról, hogy Észak-Amerika középső és keleti részén őshonos. Európába a 19. század végén került át, Magyarországra 1980-ban, Olaszországból telepítették be.
A fekete törpeharcsa (Ameiurus melas) mindenevő falánk hal. Gyakorlatilag mindent felfal, ami számára ehető a magoktól és rovaroktól kezdve a döglött vagy élő halakig, rákokig, illetve a többi hal ikráját is. Rendkívül szívós, jól tolerálja az alacsony oxigénszintet, és a jelentősebb hőmérsékleti ingadozásokat is.
Szaporodási, életmódbeli és táplálkozási sajátosságai miatt a megüresedő élettereket gyorsan kitölti, így kiszorítva az őshonos halfajokat.
Ezért is kellene megfékezni a jelenlétét a tavainkban. A horgászok legfőbb problémáját is az okozza, hogy ahol elterjed a fekete törpeharcsa, ott a ragadozó halak horgászata nehézkessé válik, süllőt fogni szinte esélytelen. Állománya a Balatonban is rohamosan növekszik.
A fekete törpeharcsa 2022 júliusában felkerült az Európai Unió egész területén a veszélyes idegenhonos fajok listájára.
A limnológiai intézet évek óta kutatja a faj elterjedését, munkájukat pedig egy kérdőív kitöltésével segíthetik a horgászok. A kérdőívet itt lehet elérni. A kérdőív kitöltésére december 31-ig van lehetőség, a szakemberek az adatokat kiértékelik, az eredményeket pedig közreadják.