Az ezredfordulón mindössze húsz pár vörös vércse költött a Körös-Maros Nemzeti Park Kis-Sárrét részterületén. Számuk azóta folyamatosan növekszik, idén már elérte a százat.
Illusztráció
Ez a szép eredmény részben annak köszönhető, hogy nyolc telepen összesen 120 költőládát helyeztek ki a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság (KMNPI) munkatársai. Másrészt emelkedett a térségben a legelő állatok száma, ami vonzza a rovarokat, s ezáltal bőséges táplálékot biztosít a fiókáikat nevelő vörös vércsék számára - írta a nemzetipark-igazgatóság a honlapján.
Illusztráció
oA vörös vércse (Falco tinnunculus) közepes termetű sólyomféle, Magyarországon védett, eszmei értéke
50 000 Ft egyedenként.
Nyolcvan pár költött ládában, húsz pedig természetes fészekben, azaz szarkák és dolmányos varjak fészkében. A legnépesebb telepek a Körösnagyharsány melletti Nagysziken és a Geszt melletti Iklódpusztán voltak, mindkét helyen 14-14 pár költött. Csupán eggyel kevesebb, 13 költőpárt figyeltek meg Mezőgyán mellett, a kisgyantéi legelőn.
A legtöbb fészekből 4-5 fióka repült ki, ami egy jó közepes átlagnak mondható, de találtak hatos fészekaljakat is. Sajnos két telepen a nyest néhány költőládában elpusztította a fészekaljat. A tájegységen a tél folyamán megnövekedett a mezeipocok-állomány, melyben kora tavasszal egy visszaesést tapasztaltak a nemzeti park munkatársai, de a nyáron ismét emelkedett a rágcsálók száma. A későbbi rendkívül száraz időjárás kedvezett sok egyenesszárnyú rovarnak (például sáskáknak), melyek szintén fontos szerepet játszanak a vörös vércsék táplálkozásában.
Kapcsolódó cikkeink:
Megújult a Kisvátyoni tanösvény
Küszvágó csér, a halfogó akrobata
Vörös vércsék a zsámbéki romtemplomban