A sasszinkronnak nevezett számláláson a Kárpát-medence szinte valamennyi jelentős sas- és sólyomtelelőhelyét felmérték a magyar, horvát, szlovák, szlovén, cseh, szerb és román madártani szakemberek, így a lehető legpontosabb képet kaphatjuk az itt tartózkodó ragadozómadár-fajokról és ezek egyedszámáról.
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) a nemzetipark-igazgatóságokkal és más civil természetvédelmi szervezetekkel együttműködve idén januárban 21. alkalommal szervezte meg a hazánkban telelő sasok, sólymok és egyéb ragadozó madarak éves számlálását.
Magyarország területén a sasfajok szempontjából számos kiemelten fontos telelőhely van.
Legnagyobb számban rétisasok telelnek nálunk, mivel a nem vonuló hazai fészkelőkhöz télen északról érkező egyedek is csatlakoznak.
Második leggyakoribb sasfajunk a parlagi sas, ahol az állandó hazai költőállományhoz a Kárpát-medence más országaiból származó egyedek csatlakoznak télire. Ritkaságnak számít ugyan, de minden évben előfordul néhány szirti sas és fekete sas is. A felmérések során a sasok mellett mind a 17 hazánkban rendszeresen telelő nappali ragadozómadár-faj egyedeit számba vették a szakemberek. A számlálás kiemelt faja idén az év madarának választott kerecsensólyom volt.
A felméréshez immár 7. alkalommal a környező országok természetvédelmi szervezetei és szakemberei is csatlakoztak, így ismét elkészülhetett a Kárpát-medence közös téli „sastérképe” több mint két és félezer sas, több mint kétszázötven sólyom; összesen tizenhét fajhoz tartozó közel huszonkétezer ragadozó madár megfigyelésével.
Legritkább ragadozómadarunk a fekete sas
Magyarországi sasleltár
A hazai megfigyelések összesen mintegy 20 ezer km2-t, azaz az ország területének több mint 20%-át fedték le. A felmérések természetesen a legjobb ismert sasélőhelyekre koncentráltak, így a sasfajok szempontjából az országos állomány jelentős részét megfigyelték. A résztvevők összesen 1102 (tavaly 1 113) rétisas, 790 (tavaly 660) parlagi sas, 8 (tavaly 5) szirti sas és 8 (tavaly 11) fekete sas megfigyelését rögzítették. A madarászok különös figyelmet fordítottak a nagytestű, fokozottan védett sólyomfajokra is, így 71 (tavaly 63) kerecsensólymot és 50 (tavaly 54) vándorsólymot is sikerült megfigyelni.
Kerecsensólyom
Kárpát-medencei sasleltár
A hét résztvevő közép-európai ország összesítésében 1 708 (tavaly 1 360) rétisast és 929 (tavaly 807) parlagi sast, 16 (tavaly 9) szirti sast és 10 (tavaly) 12 fekete sast figyeltek meg. A felmérés során összességében 17 ragadozómadár-faj 21 973 (tavaly 15 022) példányát figyelték meg a szakemberek.