Ezúttal nem kameracsapdás felvételt készítettek róla; fényképezőgéppel örökítette meg a Börzsöny Alapítvány egyik tagja. Egy szarvastetem is előkerült a közelből.
Legutóbb februárban adtunk hírt a börzsönyi farkasról, akkor kameracsapdás felvétel készült róla. Abban a hónapban Bedő Péter nagyragadozó-kutató, a Börzsöny Alapítvány önkéntese két alkalommal is észlelte feltehetőleg ugyanazt az állatot, és a friss hóban a lábnyomát is megtalálta.
Most Demjén Tamás fotós találkozott vele, így készült el az újabb kép. A Börzsönyi Természetvédők Facebook-oldalukon azt írják, a mintázata alapján nagy valószínűséggel ugyanarról az állatról van szó.
Előző nap a kép készítésének helyétől egy kilométerre a helyi vadőr egy frissen megölt szarvasborjút is felfedezett. Az egyik fognyomból DNS-mintát vettek, ami már a laboratóriumban van, és jó eséllyel ki fog belőle derülni, hogy milyen ragadozófaj terítette le az állatot. A tetem egyébként lényegében érintetlen maradt, valami/valaki miatt a feltételezhetően a farkas nem tudott sokat enni belőle – fűzi hozzá Bedő Péter.
A szakemberek szerint nagyon kicsi az esély, hogy találkozunk farkassal, de ha mégis, itt van néhány tanács, mit kellene tennünk.
- Ne kezdjünk el szaladni, illetve soha ne vegyük üldözőbe.
- Ha kényelmetlenül érezzük magunkat, az állatot szemmel tartva, hátrálva távozzunk.
- Rákiabálással, tapsolással elriaszthatjuk a farkast.
- Ne etessük az állatot.
- Ne vegyük el tőle a zsákmányát, és ne is próbáljuk elzavarni onnan.
- Ha kutyával kirándulunk, azt SOHA ne engedjük szabadon, kizárólag pórázon vezessük.
- Ha esetleg egy barlangban bukkanunk a farkas búvó- vagy szaporodóhelyére, gyorsan távozzunk.
Még mindig sok tévhit él az emberekben a farkasokkal és a ragadozókkal kapcsolatban, ezeknek jártunk utána a Semmi okunk félni farkastól című cikkünkben.
Forrás: Börzsönyi Természetvédők Facebook