Még tart a túzokok látványos násztánca, a dürgés, ugyanakkor már megkezdődött a tojásrakás is. Mivel a túzok szaporodása szempontjából a legkritikusabb időszak a kotlás és a fiókanevelés, ezért ilyenkor a fészkelőhelyül szolgáló gyepeken, szántókon fokozott óvatossággal kell mozogni.
A párzást követően a tyúkok a márciusi időszakban előzetesen feltérképezett, kiválasztott költőhelyekre vonulnak vissza, ahol április második felében lerakják a tojásaikat. Mivel a túzok mezőgazdasági környezetben, talajon fészkel, a költések megsemmisülésének nagyon nagy esélye van. A pótköltések miatt a kakasok dürgése egész májusban, sőt még június elején is megfigyelhető, hiszen nem szalaszthatják el egy esetleges második, vagy akár harmadik próbálkozás lehetőségét.
Itt megnézheted a dürgést, a túzokok látványos szerelmi táncát:
Az idei tavasz aszállyal indult, az eső későn érkezett meg, ez a túzokokra is kedvezőtlenül hat. Igazán jó költőhely várhatóan kevesebb lesz, mivel a csapadékhiány miatt alacsony a növényzet, száraz a talaj. A költésre alkalmas területeken csoportos fészkelésre lehet számítani – írja a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság weboldalán.
A napokban megkezdődött a tojásrakás is, így a túzok költőhelyein mostantól fokozott óvatossággal kell lennünk. A fészkelőhelyül szolgáló gyepeken, szántókon történő közlekedés a fészkelés sikerességét veszélyezteti. A Felső-Kiskunságban Kunszentmiklós, Kunpeszér, Bugyi és Apaj térségében a túzokok viszonylag könnyen megfigyelhetők, de kérjük, hogy a műutakról ne térjenek le, a nyílt területeken ne közlekedjenek a madarak megfigyelői – hívja fel a figyelmet a nemzeti park a közleményében.
Magyarországon a túzok (Otis tarda) 1971 óta védett, 1979 óta fokozottan védett madár, természetvédelmi értéke 1 000 000 forint.