Július második felétől körülbelül augusztus közepéig tart az őzek násza, amikor az állatok sokkal figyelmetlenebbek, egész nap mozognak, így gyakrabban számíthatunk megjelenésükre az közutakon is. A vadászati érdekképviseletek ezért a következő hetekben fokozott óvatosságra intik az autóvezetőket.
Az autósok legyenek fokozott figyelemmel az utakon a következő hetekben, mivel az őzek párzási időszaka július második felétől kezdődik, s általában augusztus közepéig tart. Ilyenkor a nőstényért való küzdelemben bármikor az úton teremhet egy őz.
Az üzekedés idején nem csak a vadveszélyt jelző táblák utáni szakaszokon kell éberebbeknek lenniük a sofőröknek. Különösen azokon a részeken érdemes lassabban, figyelmesebben vezetni, ahol az út rosszul belátható, a szélén erdő, bozótos van. Ha messzebbről látod, hogy kiugrik a sűrűből egy őz, számíthatsz arra, hogy egy másik is követi. Ilyen helyzetben lassíts, várj pár másodpercet, esetleg dudálj!
Ha vadat látsz az úton, az egyetlen helyes megoldás a fékezés, ha szükséges, vészfékezés. Kikerülni ne próbáld az állatot, mert úgy jó eséllyel lehajthatsz az útról vagy áttérhetsz a szembejövő sávba, és mindkét lehetőség potenciálisan komolyabb veszélyt hordoz, mint a vaddal való ütközés.
Amennyiben megtörtént a baleset, a rendőrséget kell értesítened. Ők szólnak a helyi vadásztársaság munkatársának, és rögzítik a baleset körülményeit, illetve felmérik a keletkezett károkat. Fontos tudnod, hogy az állat elvitele a jogszabályok értelmében lopásnak számít. A vad alapesetben az állam tulajdonában áll, halála után pedig a területen vadászatra jogosulté lesz. Bővebben itt olvashatsz a vadbaleset utáni teendőkről.
Ha egyik fél sem vétkes, a járműben okozott kárt csak teljes körű CASCO biztosítás téríti meg (az EU országainak többségében a vad- és gépjármű ütközések biztosítási eseménynek minősülnek, és a biztosítást az autós köti).
Fontos megjegyezni, hogy egy vadelütésnél a vadászatra jogosult kára is tetemes lehet: egy őzbak vadászati értéke több mint egymillió forint is lehet. (A vadgazdálkodási értékeket a Vadászati törvény végrehajtási rendeletének 20. számú melléklete tartalmazza.)
Kapcsolódó cikkeink:
Vadbaleset, az autósok rémálma