Ellenőri tapasztalatok 56. rész

Az előző hónappal ellentétben ismét elővettem problémás eseteket is, ezért egy kicsit belemélyedünk abba (újra), hogy mit is csinálnak a Kéktúra Bizottság tagjai, miből áll az ellenőrzés folyamata és egyáltalán, mitől lesz egy füzet problémás?

Szerző:
Csernus Lukács Gábor
2024. december 5.

Az előző hónappal ellentétben ismét elővettem problémás eseteket is, ezért egy kicsit belemélyedünk abba (újra), hogy mit is csinálnak a Kéktúra Bizottság tagjai, miből áll az ellenőrzés folyamata és egyáltalán, mitől lesz egy füzet problémás?

A mi kis 5 fős csapatunknak az a feladata, hogy megítéljük a teljesítés szabályos voltát, átnézzük a beérkezett füzeteket abból a szempontból, hogy a kiíró (Magyar Természetjáró Szövetség) teljesítési követelményeinek megfelelnek-e. Miután nem tudunk másból kiindulni, mint ami az igazolófüzetekből kitűnik (még nem kötelező a nyomkövető használata kéktúrázás közben 😀), ezért csak azt tudjuk tüzetesen átnézni és megítélni, és az adott füzet elején található szabályokkal összevetni. Ezért nagyon fontos a pontos könyvelés a túráink során.

Miután mindannyian aktívan járjuk a KÉKTÚRA útvonalát, ezért elég sok aktuális terepi tapasztalattal rendelkezünk, nem nehéz tehát megítélnünk egy igazolás nehézségét vagy a fotó alapján annak tényét, hogy elfogadható-e esetleg egy bélyegzés helyetti igazolásul.

Azt tudnotok kell, hogy

a kéktúrák mindegyike útvonalkövető mozgalom, tehát mindenkitől elvárt a teljes útvonal bejárása, kizárólag gyalogosan.

Ezt pedig úgy lehet igazolni, hogy az útvonal során az összes bélyegzést beszerzitek (a füzetbe bélyegezve, nem utólag beragasztva), és az igazolópontok közötti résztávok bejárási dátumát rögzítitek. Ha esetleg előfordul bélyegzőhiány, akkor a helyszínt és a személyt együtt ábrázoló fotó, esetleg más cég, intézmény, posta, stb. bélyegzőjét is használhatjuk igazolásul, ha szerepel rajta az adott település neve. Hiányzó bélyegzés - egyéb igazolás hiányában - kizáró oka a hivatalos MTSZ elismerésnek.

A 2017 után kiadott új típusú füzeteknél (ezekben már sarkára állított bélyegzőhelyek vannak) a túra megszakításának igazolására egy bélyegzőhelyhez dupla dátumhely áll a rendelkezésünkre. Útmegszakítás esetén az igazoláshoz mindkét dátumot fel kell tüntetni, tehát nem kell duplán bélyegezni, de az érkezés, ill. újrakezdés dátumát is be kell írni mellé. Az ennél régebbi kiadású füzetekben a kiíró dupla bélyegzést kér az útmegszakítás két dátumához. Útmegszakításon az egy napnál nagyobb időkülönbséget kell érteni, tehát ha csak áthaladunk vagy éjszakázás után megyünk tovább másnap, akkor erre nincs szükség, elég az egyiket kitölteni.

Ha nem nyilvánvaló valamelyik szakaszunk bejárási időpontja, esetleg kimaradt akár egy bélyegzés is a füzetünkből, akkor azt utólag kell igazolnunk (pótolnunk) az MTSZ bírálói számára, ami sok esetben igen hosszadalmas, ezért lehetőleg kerüljük el. (Itt kell megjegyezni, hogy érintőpontos módon történt "teljesítés" nem kaphat hivatalos MTSZ elismerést.)

Fontos megjegyezni, hogy egy igazolófüzet, legyen akármilyen új, lehet, hogy csak a kiadás pillanatában teljesen aktuális,

tehát a túránk tervezésekor feltétlen keressük fel a hivatalos www.kektura.hu oldalt, és tájékozódjunk az aktuális útvonalról, a bélyegzőhelyekről és az esetleges korlátozásokról is, nehogy a terepen vagy épp a bírálat során érjen minket kellemetlen meglepetés.

Azt is fontos tudni, hogy ha egy bélyegzőhely később jön létre, mint a füzet nyomdai kiadása, és így már a többihez hasonlóan kötelező igazolópontjaként szolgál a kéktúrának, akkor azt akkor is be kell ütni a füzetbe, ha számára nincs négyzet fenntartva az igazolófüzetben. És ez fordítva is igaz: ha van olyan bélyegzőhely a füzetben, ami már megszűnt, akkor oda természetesen nem kell bélyegeznünk.

Ezekre igyekeztem a mai válogatásban példákat is hozni.


A szerzőről

Csernus Lukács Gábor alig néhány túratársával együtt ott áll az Országos Kéktúra többszörös teljesítőinek dobogóján: tizenháromszor járta végig az Írott-kő és Hollóháza között húzódó túraútvonalat, kétszer az Országos Kékkört. Gyakorlott túrázó tudásával nemcsak a közösségi felületen egyénileg szerveződött kéktúrás csoportokat koordinálja, hanem évek óta önkéntesen ellenőrzi a teljesítők igazolófüzeteit. Rovatunkban Gábor az igazolófüzetekben látott pozitív és negatív példák bemutatásával nyújt segítséget kezdő és haladó kéktúrázóknak egyaránt.



Cikkajánló