Első alkalommal engedtek szabadon 50 fokozottan védett rákosi viperát a Duna–Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság területén, így a kipusztulással veszélyeztetett faj újabb esélyt kapott.
Hosszú évek munkájának eredményeként 50 rákosi viperát eresztettek szabadon az Ócsai Tájvédelmi Körzet területén – tájékoztatott a Duna–Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság (DINPI) a weboldalán.
Az Inárcs és Dabas közelében fekvő, védett, Natura 2000 területen május végén telepítettek vissza a fokozottan védett hüllőkből. A helyszín kiválasztásánál fontos szempont volt, hogy biztosított legyen a megfelelő táplálékbázis, legyen kellő mennyiségű búvóhely és az emberi zavarás a lehető legminimálisabb legyen. Korábban több helyszínen, több alkalommal engedtek szabadon példányokat a Kiskunsági Nemzeti Parkban és a Fertő-Hanság Nemzeti Parkban, a DINPI viszont még nem hajtott végre hasonló akciót.
A kihelyezésről videó is készült:
Mint írják, a rákosi viperák Európa legveszélyeztetettebb állatai közé tartoznak, védelmük hatalmas kihívás a természetvédelmi szakembereknek. A kígyók, főleg a mérges kígyók megítélése hagyományosan nem túl jó, a hazai fajokat is rengeteg tévhit övezi. Sokan hatalmas, agresszív, veszélyes állatoknak hiszik a rákosi viperákat, de valójában egy meglehetősen kicsi, kifejezetten félénk, nagyjából 50 centiméter hosszúra megnövő fajról van szó. Leginkább csak akkor mar, ha már nincs más választása.
A rákosi vipera (Vipera ursinii rakosiensis) nedves és száraz gyeptípusok alkotta réteken, legelőkön él. A hímek általában 50 centiméteresre nőnek, a nőstények valamivel hosszabbak, 55–60 centiméteresek. A téli időszakra dombhátakban lévő rágcsálójáratokba húzódik, ahol hibernált állapotban vészeli át a hideg napokat. Párzási időszaka áprilisban van, tojást július-augusztus tájékán rak. Mivel nagyon félénk állat és a mérge is gyenge, a marásától nemigen kell tartani, gyakorlatilag egy méhcsípésnek felel meg, és maximum rosszullétet okozhat, bár az esetleges allergiás reakciók miatt érdemes lehet vele orvoshoz fordulni. Eddig halálos marást nem regisztráltak. A rákosi vipera 15–20 évig is élhet. Magyarországon fokozottan védett faj, természetvédelmi értéke 1 000 000 Ft.
A telepítés sikerességét a szakemberek nyomon követik a következő években, az eredményekről folyamatosan be fognak számolni. Ha többet szeretnétek megtudni a programról, keressétek fel a Rákosi Vipera Védelmi Program weboldalát.