Elszállítják a Transzfogarasi út kolduló medvéit

A Transzfogarasi út mentén rendszeresen ételt „kéregető" medvék elszállításába kezdtek a román hatóságok, hogy elejét vegyék az emberi életre veszélyes szokásnak, amely nem csak helyben okoz problémát.

Szerző:
Dömsödi Áron
Fotó:
Adobe Stock (Kiemelt kép - Illusztráció)
2024. szeptember 12.

A Transzfogarasi út mentén rendszeresen ételt „kéregető" medvék elszállításába kezdtek a román hatóságok, hogy elejét vegyék az emberi életre veszélyes szokásnak, amely nem csak helyben okoz problémát.

Egy drága turistaattrakció

Elsőként egy agresszívvá vált bocsos anyamedve befogásának láttak neki a hatóságok a Fogarasi-havasokat átszelő autóúton, ahol az utóbbi években turistaprogrammá vált az erdei útszakasz mentén felsorakozó, ételre váró medvék etetése – írja cikkében a Transtelex. Az autókból etetett állatok sokszor bocsokkal érkeznek, és könnyű őket fotózni, hiszen annyira megszokták az ablakon kidobált falatokat, hogy hosszabb időt is eltöltenek az aszfalt szélén.

A hatóságok egyébként büntetik a medveetetést, a bírság összege 1500 lej (kb. 120.000 Ft), de helyben mindössze 200 lej (kb. 16.000 Ft-ot) megfizetésére kötelezik a szabályszegőket. Persze a kanyargós hegyi úton az ellenőrzés nem folyamatos, így nemrégiben a környezetvédelmi miniszter kamerák kihelyezését is belengette, de a bírság összegének növelését is szükségesnek nyilvánította. Végül, úgy tűnik, a medvék elszállítása mellett döntöttek. Az állatokat igyekeznek kímélni, altatást csak szükséges esetekben alkalmaznak. A szállítás végén a medvék Európa legnagyobb (69 hektáros), Románia egyetlen medverezervátumába kerülnek.

Nem véletlenül kezelik problémaként a jelenséget a hatóságok: a medvék nem ritkán agresszívvá válnak az útmenti találkozások közben, de a rendszeres etetés az állatok viselkedésére is rossz hatással van.

„Az a medve, amelyet etetnek, halálra van ítélve" – nyilatkozta Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter, utalva arra, hogy az embert a táplálék forrásaként azonosító nagyragadozók elvesztik ösztönös félelmüket, és keresni kezdik az ember (pontosabban a hozzá társított táplálékforrás) közelségét, bejárkálnak a településekre, kukákat fosztogatnak, és a medve-ember találkozások időnként katasztrofálisan végződnek. A támadó medvéket pedig, ha sikerül azonosítani, ki is lőhetik a hatóságok.

Medvehelyzet a Fogarasi-havasokban

A Fogarasi-havasok egyébként az egész Kárpátok egyik legnagyobb kiterjedésű magashegysége, völgyeiben jelentős mennyiségű medve él. Az állatok hatalmas erdőségben kóborolnak, és normális esetben távol tudnak maradni az embertől. Az autókból osztogatott táplálékot megszokó egyedek – legyenek kifejlett vagy fiatal példányok – a hegységben túrázókra is veszélyesek lehetnek, hiszen hatalmas el is távolodhatnak a Transzfogarastól.

A hegységben viszonylag intenzív az idegenforgalom: Románia legmagasabb csúcsai találhatók a területén, ennek megfelelően a turistautakat sokan járják, a Transzfogarasi út magasra hatoló szerpentinje pedig az ország egyik legnépszerűbb turisztikai attrakciója a nyári hónapokban. Helyben túrázva az autóúttól távol sem ritka a medvés találkozás, a helyi turistaházak között pedig akad olyan, amelyik a „medveveszélyre" hivatkozva alkonyatkor már quaddal szállítja fel a vendégeit a hegylábról. (Persze jó pénzért.) A medvés találkozások egyelőre ritkán végződnek támadásban, de ha egyre több példány szokik hozzá az etetéshez (ráadásul kölyökkorától), ez hamar megváltozhat.

Megoldás a közelben

A medvék etetéséről készült képek és videók gyorsan terjednek a közösségi médiában, ezzel a fogarasi medveetetés valódi attrakcióvá vált. Nem messze a hegységtől, Brassó városában kísértetiesen hasonló volt a helyzet két évtizeddel ezelőtt: a városba benyúló, kb. két Gellért-hegynyi méretű Cenk hegyen a kétezres években több mint 40 medve élt, akik rendszeresen bejártak a város utcáira a kukákból szerzett élelem reményében. Az állatok megjelenése valódi turistaattrakció volt akkoriban, a medvék és emberek közelsége pedig folyamatos konfliktushelyzetekhez vezetett.

A brassói Cenk ma már nyugodt, a medvék nem járnak le rendszeresen a városba – ezt a helyi hatóságok a lakosság tájékoztatásával, medvebiztos kukák kihelyezésével és az állomány elriasztásával érték el. Pedig a környező erdőkben a legmagasabb a medvék száma Romániában: a város közelében minden négyzetméterre jut 1-1,5 példány belőlük.

Cikkajánló