Először 2023 nyarán találták meg a fajt a tó osztrák oldalán, mostanra viszont már a magyar oldalon is fenyegeti az élővilágot.
Az inváziós fajok gyakran a felelőtlen szabadtéri tartás vagy a nem megfelelően végzett növény- és haltelepítések miatt kerülnek a vizekbe, legyen szó cifra-, jelző-, vagy vörös mocsárrákról, esetleg a szóban forgó márványrákról (Procambarus virginalis) – derül ki a Fertő-Hanság Nemzeti Park Igazgatóság Facebook-oldaláról. Természetvédelmi problémáról van szó, mert az inváziós fajok kiszoríthatják az őshonosakat az élőhelyükről, de emellett gazdasági kárt is tudnak okozni.
A márványrákot német akvaristák tenyésztették ki, tulajdonképpen kizárólagosan hobbiállat, és a természetben mindenhol idegenhonosnak számít. Hazánkban először 2014-ben jelent meg Keszthelynél, a Páhoki-övcsatornában. Szűznemzéssel szaporodik, és rövid idő alatt rendkívüli állománynövekedést képes elérni, emellett télen is aktív és terjeszkedik. 2023-ban a Fertőn is észlelték. A jelenléte azért is problémás, mert terjeszti a rákpestist, amivel képes megfertőzni az őshonos folyami- és kecskerákot.


A HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont és a Fertő-Hanság Nemzeti Park Igazgatóság szakemberei 2025 márciusában kutatást végeztek a Fertőn, hogy megnézzék, mi a helyzet a márványrákkal, és a Virágosmajori-csatornán, illetve a Rákos-patakon is találtak belőle. Mint írják, ha továbbterjed a vízrendszerben, kedvezőtlen hatással lehet például a Hanság ökológiai állapotára, fajkészletére, vízminőségére, de a csatornahálózat állapotára is. A vizsgálat tovább folytatódik, keresik a megoldást a helyzetre.
A nemzetipark-igazgatóság felhívja a környéken járók figyelmét, hogy ha találkoznak a rákkal, értesítsék őket a 30 166 0949-es telefonszámon.