Egy magyar kutató szerint a legrosszabb forgatókönyv alapján akár 2050-re kiszáradhat a Balaton, és 2035-re fürdésre alkalmatlanná válhat a tó vize.
A sonline.hu a Balaton jövőjéről és a tóban zajló folyamatokról, változásokról kérdezte Tóth Viktort, aBalatoni Limnológiai Kutatóintézet munkatársát, aki egy interjúban magyarázta el, miért van veszélyben a tó.
A kutató kifejtette, hogy ha az ember nem akarna folyton beavatkozni a Balaton életébe, a tó ellenne magában.
Ilyen kérdésnek tartja például a tó vízszintjét. Úgy látja, a magas, túlstabilizált szint mögött gazdasági, turisztikai érdekek állhatnak, biológiai érdekek nem indokolják. A változó vízszintnek biológiai, ökológiai és limnológiai előnyei vannak, aminek kizárólag a gazdasági érdekek mondanak ellent.
Kilátás a Kő-hegyi kilátóból Tihany felé
A szakember elmondta, hogy az élővilág alkalmazkodik a mindenkori vízszinthez: alacsony vízben sarjadni tud a nád és nőni fog a hínár, magas vízállásnál pedig visszaszorul a nádas, kevesebb hínár és több alga lehet a tóban.
Egyes előrejelzések szerint 2200-ra a tó kiszárad. Tóth Viktor ilyen nagy távlatra nem szeretne jósolni, de véleménye van.
A part Balatonfürednél
Ha rossz pillanatomban kérdez, akkor azt mondom, ez már 2050-re bekövetkezhet, és már 2035-re fürdésre alkalmatlanná válhat a tó vize. Ez a nagyon rossz forgatókönyv.
– válaszolta a kutató a portál kérdésére, hozzátéve: minél tovább halasztják az ésszerű, tudományosan megalapozott, és nem csak gazdasági érdekek vezérelte beavatkozást, a probléma annál nagyobb lesz. És egyre fogy az idő.