Az utóbbi években több alkalommal is felbukkantak barna medvék Magyarországon, ráadásul lakott településeken és a környékükön is. Mit tegyünk, ha el akarjuk kerülni a találkozást a medvével, illetve akkor, ha már összefutottunk vele?
Legutóbb a Börzsönyben észleltek kószáló medvét, amit egy vadkamerának sikerült is lencsevégre kapnia, de minden évben felbukkannak a medvék hazánkban, főleg ilyentájt, a párzási időszak közepén. A hím medvék heteken keresztül járnak a nőstények nyomában, és sokkal aktívabbak napközben is. Kifinomult szaglásuknak köszönhetően már messziről beazonosítják az embert, és kerülik a vele való találkozást, de ha például a szélirány nem kedvez nekik, előfordulhat, hogy nem észlelik időben az ember közeledtét.
Mi a teendő, ha medvével találkozol? A legfontosabb, amit szem előtt kell tartani a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság szerint, hogy a medve nem játék, kerülni kell, és semmilyen korú medvével nem érdemes barátkozni, ugyanis a bocsok közelében jó eséllyel ott van az édesanyjuk is, a legtöbb konfliktus pedig az anyamedvéhez köthető.
- A kijelölt turistautakon haladj!
- Kerüld az átláthatatlan sűrűket, bozótosokat!
- Napnyugta és napkelte közötti időszakban inkább kerüld az erdőt!
- Ne járj nesztelenül, hogy a medvék hallják, hogy közeledsz. Társaságban beszélgess, egyedül járva zajkeltő eszközt is használhatsz, pl. csengőt vagy rádiót.
- Ne használj fejhallgatót!
- Ha véletlenül összefutnál a medvével, és az állat nem vesz észre, akkor lehetőleg feltűnés nélkül, halkan, a medvét szemmel tartva, hátrálva távolodj!
- Ha a medve két lábra áll, az nem azt jelenti, hogy támadni akar, ezt a jobb tájékozódás érdekében teszi.
- Ha a medve észrevesz, ne próbáld elzavarni, ne nézz a szemébe és ne fordíts neki hátat! Elfutni sem túl jó ötlet, mert egészen biztos, hogy az állat gyorsabb nálad.
- Autós találkozás esetén ne hagyd el a járművet! Nehogy úgy járj, mint ez a férfi.
- A gyengébbek kedvéért: ne etesd, és ne próbálj szelfizni vele, sem közelről lefotózni!
- Ha közelebb merészkedik, ne provokáld és ne tegyél hirtelen mozdulatokat!
- Kutyasétáltatás és kutyával való vadászat esetén tartd szem előtt, hogy a medve elől menekülő kutya a gazdához fog visszafutni védelemért, nyomában a támadó medvével.
- Ne vigyél magaddal erős illatú élelmiszert! (A nemzetipark-igazgatóság külön kiemeli a halkonzervet és a sűrített tejet.)
- Ne hagyj magad után ételmaradékot és csomagolóanyagot sem! A maradékot lehetőleg szagmentesen csomagold el, és úgy vidd tovább magaddal.
- Sátorozáskor az élemet a sátortól távol eső fára függeszd fel!
- Az erdei kerékpározás növeli a meglepetésszerű találkozás veszélyét!
- Számold fel a kerítésen kívül kerti és konyhaihulladék-lerakót!
- Ne dobj élelmiszermaradékot a komposztba!
- A kukát csak a szemétszállítás napján tedd ki az útra!
- A haszonállatokat zárt helyen éjszakáztasd!
- A méhkaptárakat az erdőszegélytől távol helyezd el!
- A medve távoltartására nagy testű, megfelelően képzett kutyákat javasol a nemzetipark-igazgatóság.
- A medve látogatására ott lehet számítani, ahol a gazdálkodási egység és az erdő határa közel esik egymáshoz. A külföldi tapasztalatok alapján az erdőhatártól 500 méterrel távolabb a károkozás lehetősége elenyésző.
- Villanypásztor alkalmazását, visszahajló felsőrésszel rendelkező, masszív kerítést és vadriasztó módszereket is javasolnak.