Ezek voltak a kedvenc cikkeitek 2024-ben

Ahogy minden évben, idén is megmutatjuk nektek a tíz legolvasottabb cikkünket. Ezúttal egyebek mellett a visszatérő gyilkos csomorika, a sátoraljaújhelyi függőhíd, a pilisi bivakkunyhó, a legfurább nevű településrész és egy megingathatatlan gólyaszerelem voltak a legfelkapottabb témáink.

Szöveg:
2024. december 31.

Ahogy minden évben, idén is megmutatjuk nektek a tíz legolvasottabb cikkünket. Ezúttal egyebek mellett a visszatérő gyilkos csomorika, a sátoraljaújhelyi függőhíd, a pilisi bivakkunyhó, a legfurább nevű településrész és egy megingathatatlan gólyaszerelem voltak a legfelkapottabb témáink.

10. Látványos képek a Tisza-tóról árvízkor

Bár sok látványos galériás gyűjtéssel jöttünk ki az évben, ez a tisza-tavi árvizes kétségkívül az egyik legkülönlegesebb anyagunk. A Tiszán levonuló árhullám (sorban ez volt a hatodik) következményeit láthatjuk, ami most olyan méreteket öltött, ami még a tó életében is kicsit szokatlannak számított. Elárasztott kikötők és stégek, strandok és lakókocsik víz alatt. Itt pörgetheted végig te is a képcsokrot.

9. A Föld leggyorsabb madara az alföldi pusztán

Januárban egy vándorsólyom tűnt fel az alföldi pusztákon, ami azért nagy szó, mert a fokozottan védett fajból mindössze körülbelül 100 pár él az országban. A vándorsólymok elképesztő sebességükről híresek, akár 400 km/órás zuhanórepülést is képesek produkálni. Szerencsére itthon egyre több van belőlük, ősztől tavaszig lehet velük találkozni. A madaras tartalmainkat egyébként is szeretitek, ezért idén tavasszal tematikus napokat tartottunk a madarak jegyében, ennek keretein belül írtunk például az uhuról, az erdei szalonkáról és a zöld küllőről, de az is kiderült, hogy miért színes a madarak tolla és hogy mire jó a madárdal.

8. Csak kevesen tudnak a Balaton egyik legnagyobb veszélyéről

Talán a rejtelmes cím és persze, maga a Balaton lehet az oka, hogy sokan kíváncsiak voltatok a cikkre, amiben a tó medrében húzódó marásvonalról írunk. Ezt a természetes képződményt az északnyugati szél keltette hullámzás alakítja ki, és nem valószínű, hogy belegyalogolunk, mert már jóval a kijelölt strandokon túl húzódik, ahol 150-180 centis a vízmélység. Ha ez mégis megesik, azt tapasztalhatjuk, hogy hirtelen kifogy a lábunk alól a talaj, ami nagyon veszélyes is lehet.

7. Bivakház a semmiből a Pilis-tetőn

A közkedvelt kirándulóhelyen, a Pilis-tetőn tavaly decemberben egyszer csak megjelent egy pofás kis bivakház. Nem lehetett tudni, ki építette, és egy darabig a jövője is kérdéses volt, de azóta is áll, úgyhogy elképzelhető, hogy meg is marad. Emiatt a túrázók egyébként még petíciót is indítottak, mert bár nekik nagyon tetszett az Alpin cabin névre keresztelt házikó, az sajnos fokozottan védett területre került. Még februárban megkérdeztük a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóságot, mi a gond pontosan a kunyhóval.

6. Az elterelt mátrai patak véget nem érő története

Sokakat érdekelt a mátrai Ördög-forrásnál csordogáló patak ügye, az történik ugyanis, hogy a vízfolyást valaki vagy valakik, ki tudja, miért, sorozatosan elterelték a medréből. A manőverbe rengeteg energiát fektettek, egy alkalommal még a nemzetipark-igazgatóság által kihelyezett betontömböket is felvésték, hogy egy másik mederben folyhasson a patak. Ez azonban a vízi élővilág szempontjából nagy problémát jelent. Október közepi helyszíni szemlénk alkalmával több folyami rákot is találtunk „zsákutcában”, de a tegzesek és a szalamandra-lárvák sem viselik jól a meder megváltozását. Azóta nem hallottunk a patakról, de azt tudjuk, hogy a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság igyekszik pontot tenni az ügy végére.

5. Lehet-e még jövőre is medvehagymát szedni?

Az előző évekhez hasonlóan idén is bekerült a tíz legolvasottabb cikkünk közé olyan anyag, amit április elseje alkalmából, viccből írtunk nektek. Az álhír, miszerint „Idén lehet utoljára ingyen szedni medvehagymát” eléggé megrázott benneteket, így ezúton is szeretnénk mindenkit megnyugtatni, hogy természetesen

ezután is lehet medvehagymát szedni,

az erdészetek által minden évben közreadott területi korlátozások figyelembevételével és esetenként engedéllyel, persze.

4. Visszatért a gyilkos csomorika

Talán ijesztő neve miatt figyeltetek fel sokan a fent említett hírre, pánikra azonban semmi ok, hacsak nem kóstoljátok meg az amúgy ínycsiklandónak nem igazán mondható növényt. A Hármas-Körös vizén 2021 óta újra és újra felbukkan a gyilkos csomorika, ami előtte száz évig nem mutatkozott. Onnan lehet felismerni, hogy a legtöbbször vízben áll, nagyon magasra (akár 150 cm) is megnőhet, és apró, fehér virágai labdát formáznak. Ebben a cikkben részletesen írtunk a gyilkos csomorikáról, és más, itthon is felbukkanó, súlyosan mérgező növényekről is.

3. Megtaláltuk az ország egyik legviccesebb nevű településrészét

A dobogó legalsó fokára egy könnyed és szórakoztató téma került. Bár az eredetéről még az etimológiai szótárból se sok derül ki, a Zalaegerszeghez tartozó településrész neve igencsak viccesen hangzik. Most inkább nem áruljuk el, miről van szó, ha kíváncsiak vagytok, nézzétek meg itt.

2. Gólyaszerelem a dömösi madármentőknél

Mi is meglepődtünk, mekkorát ment az a rövid, videóval megspékelt hírünk, amelyben arról számoltunk be, hogy hogyan fogadja a mentett gólya Afrikából visszatérő párját. A jelenetet itt tudjátok megtekinteni, a háttérsztori pedig az, hogy a dömösi madárparkban élő, szárnyaszegett Macushoz minden évben visszajár az egészséges Szofi, és közösen még fiókákat is nevelnek. Idén nem volt biztos, hogy a gólyalány megint felbukkan, mert a két madár kapcsolata gyengülni látszott, és Macus udvarolni is kezdett a park egy másik lakójának. De a love story végül happy enddel zárult, Szofi és Macus újra egymásra találtak.

1. Kipróbáltuk a sátoraljaújhelyi függőhidat az átadás előtt

Toronymagasan vezet az év – talán kijelenthetjük, hogy – legizgalmasabb új turisztikai attrakciójáról, a sátoraljaújhelyi függőhídról készült cikkünk, amiről videót is készítettünk a helyszínen, még a júniusi átadó előtt. A híd 700 méter hosszú, átlátszó rácson, középen pedig üvegpadlón lehet sétálni rajta, a legmagasabb pontján 82 méterrel a föld felett. Többször is írtunk róla, kapott hideget-meleget a kommentszekcióban, egy azonban biztos: idén ez az anyagunk mozgatott meg titeket a legjobban.


Cikkajánló