Vajon mi köze a víznek a tőzeghez? Egyáltalán mi az a tőzeg? És hogy kerülhet Artúr király kardja az ócsai égeres láperdőbe? A Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság legfrissebb szórakoztató videójában mindenre fény derül.
A víz elengedhetetlen része az életnek, napjainkban pedig igencsak felértékelődött. A vizes élőhelyek pedig sajnos rohamosan fogyatkoznak, amelynek a következményeit nemcsak a vadvilág élőlényei érzik meg, hanem mi, emberek is. A vizes élőhelyek fontosságára szeretné felhívni a figyelmet a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatósága (DINPI), és ezért az Ócsai Tájvédelmi Körzetből jelentkeztek be három rövid élő videóval, amelyben Nagy István természetvédelmi őr kalauzol el minket az Ócsai Tájháztól indulva a környéken található láperdőkig. Az első részből megtudhatjuk, hogyan alakultak ki a térség lápjai, a második részben pedig már egy lápos égeresben találjuk magunkat, amelyben bár még tőzeg van, de víz nem nagyon. Kiderül belőle, miért nem jelent jót - bár nagyon látványos -, amikor az égerek úgy néznek ki, mintha „kis lábakon” állnának, ellenben a kuszaság érzetét okozó holtfák miért is hasznosak, és hogyan segítik a madarakat.
A harmadik részben pedig már egy olyan láperdőt láthatunk, ahol még víz is van, bár az utóbbi évek száraz időjárása miatt itt is messze elmarad a víz szintje a régebben megszokottól. Mindenesetre István itt meg tudja nekünk mutatni, milyen is az igazi jó tőzeg, és miért olyan hasznos és értékes.
A virtuális séta ízelítő a DINPI évek óta megrendezésre kerülő és nagyon népszerű Lápi ember nyomában című programjuknak, amelyen szintén Nagy István lesz a vezető. Ha kedvet kaptatok egy kis gumicsizmás túrára, és szeretnétek még többet megtudni a lápok világáról, akkor itt tudtok jelentkezni a következő lápi túrára.