Hiánypótló film készült a Tisza-tóról, amelyben gyönyörű képek és szórakoztató jelenetek mellett kaphatunk rengeteg hasznos infót arról, miként viselkedjünk, és hogyan ne, ezen a gyönyörű, ámde sérülékeny természeti helyen.
Tisza-tó írott és íratlan szabályok címmel készített filmet Ljasuk Dimitry a Tisza-tó zöld nagykövete, aki már jó pár kis- és nagyfilmet készített erről a csodaszép helyről, amely az utóbbi időben népszerű célpontjává vált a turistáknak, vízi sportot kedvelőknek, bringásoknak, horgászoknak, és a csobbanni vágyóknak egyaránt.
Azonban úgy tűnik, hogy sokan nem tudják pontosan hova is érkeznek, és miként kéne viselkedni egy ilyen vadregényes vízi paradicsomban, hogy egyrészt ne zavarjunk másokat, ne okozzunk kárt másokban és legfőképp a tó élővilágában.
Ízelítőnek íme az előzetes, de a teljes filmet is megnézheted cikkünk végén.
„Az utóbbi években számtalan felelőtlen és balesetveszélyes helyzetnek voltam tanúja a vízen. Elképedve néztem, mennyi nemtörődöm ember van, akik többsége nincs is tisztában azzal, mit okoz. Csak a szerencsének köszönhető, hogy eddig nem volt halálos kimenetelű baleset. Nemcsak a természetet és az élővilágot féltem, hanem az ide látogató embereket is, akik sokszor veszélyesek egymásra is” – mondja Ljasuk Dimitry, aki egyrészt ezért vágott bele új filmjébe.
Dimitry itt nőtt fel a tó mellett, és mondhatni egyidős vele, hiszen a Tisza-tó csupán 50 éve létezik, mesterségesen hozták létre.
Ljasuk Dimitry magyar-ukrán független filmes, környezetvédelmi aktivista, reklámszakember, 2023-tól a Tisza-tó zöld nagykövete. Elsősorban A Tisza nevében dokumentumfilm, a Jóreménység-sziget mozifilmjéről és környezetvédelmi tevékenységéről ismert, de a tavaly megjelent Tisza-tóról szóló Az ember alkotta paradicsom című filmnek is operatőre, főszereplője, narrátora volt.
A víztározónak szánt létesítményből azonban egy páratlan értékű természeti kincs lett, egy nemzetközileg is jelentős vizes élőhely, Natura 2000-es terület, amely számos állatfajnak ad otthon.
Nem csoda, hogy Dimitrynek szívügye lett a Tisza-tó, és aki járt már a tónál, az tudja miért.
Azonban sokan nem kellő figyelemmel és tisztelettel érkeznek a tóhoz, ráadásul a látogatók száma is rohamosan megnövekedett az utóbbi években, amely újabb feszültségeket és problémákat generál.
A vízimentőkkel is készült riport a filmhez
„Elsősorban az a célom a filmmel, hogy hozzájáruljak ahhoz, hogy a turisták, horgászok, hajósok és biciklisek felvilágosultabban érkezzenek a Tisza-tóra, alázattal és tisztelettel menjenek a vízre, partjára és a természetvédelmi területekre. Továbbá, hogy megelőzzem a baleseteket, felelőtlenséget, tudatlanságot, konfliktusokat, esetleges pusztítást és hozzájáruljak a filmmel ahhoz, hogy jobban vigyázzanak a Tisza-tóra és élővilágára.”
Rengeteg hasznos tudnivalót ismerhetünk meg a filmből, ami remélhetőleg kötelező darab lesz a tóra érkezők és itt lakók körében, és talán sokak szemét felnyitja, hogy nem szabad tovább úgy kihasználni ezt a helyet, ahogy most ez zajlik, mert akkor az ember fogja elpusztítani ezt az ember alkotta paradicsomot. Ezzel pedig pont azt tesszük tönkre, ami a varázsa a Tisza-tónak, az élővilág.
Még azt is megmutatja egy tapasztalt vízitúrázóval és gyerekeivel, mit tegyünk, ha borul a kenu
Dimitry mindenkihez szól: evezőshöz, kis és nagy csónakoshoz, jetskishez, bringáshoz, horgászhoz, fürdőzőhöz, gyerekhez és felnőtthöz. A filmben megszólaltatja a vízirendőröket, vízimentőket, természetvédelmi őröket és túravezetőket is, hogy ők miként látják a Tisza-tavat, és benne minket, látogatókat, és persze hasznos tanácsokat is kapunk tőlük arra, hogyan vigyázhatunk magunkra, másokra és az élővilágra.
Kiss Ferenccel és Gál Lajossal, a Tisza-tó természetvédelmi őreivel
Aki ismeri Ljasuk Dimitry korábbi filmes munkáit és tevékenységét a Tisza-tónál, az tudja, hogy érdemes megnéznie ezt a filmet, hiszen sokan pont az ő korábbi filmjei miatt szerettek bele ebbe a helybe.
A most elkészült hasznos filmet Dimitry részletekben is közzé teszi majd Facebook-oldalán, hogy mindenki a saját magára vonatkozó részt praktikusan is megtalálja, de egyben is megnézhetitek Youtube-csatornáján, vagy akár most itt, cikkünk végén is.
„Ha tudatosan, felvilágosultan és alázattal közelít az ember a tóhoz és élővilágához, akkor tartható meg az egyensúly ember és természet között. Bízom benne, hogy a filmem hozzá fog járulni ahhoz, hogy a Tisza-tó biztonságosabb, tisztább és fenntarthatóbb legyen” – Ljasuk Dimitry.