Világszerte több ezer inváziós állat- és növényfaj okoz súlyos problémákat. Őshonos fajok halnak ki miattuk, rontják az emberek életminőségét, de évente több száz milliárd dollárnyi gazdasági kár is írható a számlájukra.
Eddig több mint 37 000 idegenhonos faj megjelenését figyelték meg, amelyek az emberi tevékenység által jutottak el a világ különböző régióiba, olyan helyekre, ahol természetes úton nem fordulnának elő. Közülük mintegy 3500 faj vált invázióssá új élőhelyén, azaz olyan fajjá, amely fenyegetést jelent az adott régió őshonos élővilágára – olvasható az ENSZ Kormányközi Biodiverzitás- és Ökoszisztéma-platform Szolgálatok (IPBES) friss jelentésében, amit az Agrárminisztérium szemlézett.
Az inváziós fajok világszerte kulcsszerepet játszanak a vadon élő fajok 60%-ának kipusztulásában.
A negatív hatások 75%-át a szárazföldi ökoszisztémákban regisztrálták, a szigetek őshonos élővilágának kipusztulásáért az esetek 90%-ában legfőképp az inváziós idegenhonos fajok felelősek. Az emberiség számára nyújtott természeti javakra gyakorolt hatásuk 80%-a kedvezőtlen, az emberi jóllétet, az élet minőségét pedig a dokumentált esetek 85%-ában negatívan befolyásolják.
A biológiai invázió évente több mint 423 milliárd amerikai dollárnyi gazdasági kárt okoz.
A főként a globális kereskedelem és az utazás által terjesztett, invázióssá vált idegenhonos fajok negatív hatásait más kedvezőtlen tényezők, többek közt az éghajlatváltozás, a többszörösére erősítik.
A jelentés kiemeli, hogy a megelőzés a leghatékonyabb módszer a biológiai invázió ellen, hiszen ha egy faj már bekerült és elkezdett terjedni, akkor sokkal nagyobb erőforrásokra van szükség állományának féken tartásához, visszaszorításához.