Világszerte egyre népszerűbbek a faültetési mozgalmak, amelyek révén bárki bekapcsolódhat a klímaváltozás elleni küzdelembe. Hogyan segítenek a fák, és miért nem lehet bárhová bármit ültetni? Többek között ezekről a kérdésekről is beszélgettünk szakértőnkkel a Turista Magazin szeptemberi számában.
A fák nem csak az árnyékukkal segítenek, megkötik a port, védik a talajt, páradúsabbá teszik környezetüket, puszta látványukkal javítják a közérzetünket, illetve számos élőlénynek adnak otthont. A fotoszintézis miatt azonban sokkal nagyobb léptékben is érzékelhető a hatásuk. A szén-dioxid megkötésével és raktározásával ugyanis csökkentik a légkörben ennek az üvegházhatású gáznak a szintjét, ezáltal pedig mérsékelik a klímaváltozást.
Dr. Aszalós Rékával, az Ökológiai Kutatóintézet erdőökológusával – aki önkéntes szakértőként a 10 millió Fa közösség munkáját segíti – a Turista Magazin cikkében körbejárjuk a témát. Beszélgettünk az erdők immunrendszeréről, a fák légzéséről, a faültetés alapszabályairól, és a hazai faültetési mozgalmak mellett nagy nemzetközi kezdeményezések is szóba kerülnek, amelyek között vannak nagy volumenű bukások és kisebb, de sikeres projektek egyaránt.
Ez utóbbiak közé tartozik egy brazíliai családi birtok reményt keltő története. Sebastiao Salgado fotográfus és felesége 1999-ben kezdtek erdőtelepítésbe az Atlanti-óceán partvidékén található családi birtokukon. Az eltelt több mint húsz év alatt a 7 négyzetkilométernyi területen csaknem 4 millió csemetét ültettek, és a visszaerdősült dombokra fokozatosan az állatok is visszatértek. A változás az alábbi műholdfelvételen is jól látszik.
További részletek a Turista Magazin szeptemberi számában.
SZEPTEMBERI SZÁMUNKAT ITT TUDOD ONLINE MEGRENDELNI, ELŐFIZETNI PEDIG ITT TUDSZ RÁNK.