Az október 12-i közösségi túranap tökéletes alkalom arra, hogy többedmagaddal és akár szakvezetővel fedezd fel az Alföld egy kis szegletét. Mutatjuk, hogy milyen érdekességek várnak, ha alföldi szakaszt választasz.
Lenn, délen, a kéken
Hallottatok már az Őrjegről? Most szombaton első kézből hallhattok a Kalocsai Sárköz egykori vízi világának utolsó hírmondójáról, ha a Érsekhalma és Kéleshalom közötti kéktúra-szakaszt választjátok. Ugyanez a túra elvezet az ország egyik legjelentősebb bronzkori földvárához, valamint Hajós műemléki pincefalujához. A Duna-Tisza közi hátságban még számos érdekesség található, amiket vezetett túrán fedezhettek fel – ezeket gyűjtöttük össze egy csokorba.
Homokhátság és lápvidék a kéktúra mentén
Az október 12-i Kéktúrázás Napján az Alföldi Kéktúra szakaszain is számos érdekesség várja a túrázókat. A Duna-Tisza közi hátságban többek között az egyik legjelentősebb bronzkori földvár, a méltán híres Hajósi Pincefalu vagy a strandjáról ismert szikes tó is utunkba akadhat, de a Duna-Tisza köze legmagasabb pontját is meghódíthatjuk.
Napsugaras Dél-Alföld
Aki az Alföldi Kéktúra dél-alföldi szakaszait járja, az több településen – akár a tanyavilágban – is találkozhat a környék jellegzetes házdíszítésével, a napsugaras oromzattal. A kéktúrázók az Alföld jellegzetes kunhalmait is sokfelé láthatják, de épített emlékekben sem lesz hiány a Dél-Alföldön.
Rejtett kincsek a Dél-Alföldön
Hallottál már a napsugaras házakról, a legendákkal teli Ludas-halomról vagy Árpádhalom igazi ritkaságnak számító favázas templomáról? Ha a népszerű turistacélpontok helyett inkább az ország kevésbé ismert látnivalóit szeretnéd felfedezni az idei Kéktúrázás Napján, akkor a Dél-Alföld téged vár.
Űrutazás a Nyírségben
Ha szeretnéd közelebbről is megismerni a nyírségi tájat, a maga végtelen homokjával, almáskertjeivel és tormaföldjeivel, szereted a kastélyokat és/vagy érdekel az űrhajózás, akkor ez a két szakasz neked való!
Fedezd fel a Nyírséget a kéken!
Hosszú kilométereket bandukolni a nyírségi homokban fárasztó tud lenni, még szerencse, hogy közben azért akadnak olyan érdekes, szép és olykor meghökkentő látnivalók is, mint például egy reneszánsz várkastély vagy egy űrhajózási múzeum.
Kúriák és kastélyok
Czóbel Minka lakóhelye, az Alföld egyik legnagyobb téglavára – hogy csak néhány példát említsünk az ország északkeleti tájain vezető kéktúra látnivalóiból. Ha elolvasod az alábbi cikket, rögtön kedved támad barangolni a Nyírségben, a Rétközben és a Bodrogközben.
A Nyírségtől a Bodrogközig a kéken
Hazánk északkeleti tájai természeti értékek mellett számos kultúrtörténeti látnivalót is tartogatnak. Most két olyan túrát ajánlunk a Kéktúrázás Napjára, ahol két kúriát, egy várat és az ország legnagyobb reneszánsz várkastélyát is láthatják a túrázók.
Szakvezetés a Kis-Sárréten
Érdemes kihasználni a Kéktúrázás Napját, hiszen több szakaszon szakmai kíséretet is kapunk, a Biharugra-Körösszakál szakaszon például a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóságtól Boldog Gusztáv László természetvédelmi őrkerület-vezető segítségével ismerkedhetünk majd a Kis-Sárrét változatos és természeti értékekben gazdag területével.
Tarts velünk egy madárlessel fűszerezett kirándulásra a Kéktúrázás Napján!
Nyüzsgő madárvilág, falusi hangulat szürkemarhákkal, kecskékkel és pulykákkal, valamint virágokkal és az ősz bogyós terméseivel színezett útvonal vár rád, ha csatlakozol hozzánk a Biharugra-Körösszakál szakaszra a Kéktúrázás Napján. A hajdani vadvízországot is érintő túrán egy természetvédelmi őr kísér majd minket, és mesél e természeti értékekben gazdag vidékről.
Sátoros hegyek és függőhíd
A magyar-szlovák határ mellett fekvő bodrogközi település, Karos határában találjuk a Kárpát-medence leggazdagabb honfoglalás kori temetőjét. A leleteket a Honfoglaláskori Látogatóközpont mutatja be. A Bodrog gátján a sátoros hegyek látványa kísér az Alföldi Kéktúra végpontjáig, Sátoraljaújhelyig, ahol a legújabb látványosság a 700 m hosszú függőhíd.
Az Alföldi Kéktúra utolsó szakasza bővelkedik látnivalókban
Karoson indítjuk a túrát, ahol az ország legnagyobb honfoglaláskori temetője található, majd hosszan követjük a Bodrogot, mindeközben a Sátor-hegyek látványa kísér bennünket. Utunk, és egyben az Alföldi Kéktúra végpontja Sátoraljaújhelyen van, ahol levezetésképpen akár az újonnan átadott függőhidat is kipróbálhatjuk.
Bihari remete a Berettyó partján
A Berettyó–Körös vidéken található Bihari-sík Tájvédelmi Körzetben a mezőgazdasági területek, időszakos vízállások, kisebb erdőfoltok mellett, löszpusztagyepeken, szikes pusztákon haladunk át, és hosszan követjük a Bihari-síkság fő folyóját, a Berettyót. A tájvédelmi körzetben 33 Hajdú-Bihar megyei település található, a kéktúrázók jó néhányat megismerhetnek ezek közül.
Bihari mozaikok a kéktúra mentén
Aki a Bihar-sík Tájvédelmi Körzetben túrázik, az ízelítőt kaphat ennek a sokszínű, mozaikos tájnak a különböző arcaiból, de az irodalom és a történelem kedvelőit is várják errefelé csemegék.
Időpont: 2024. október 12., szombat
Szervező: Magyar Természetjáró Szövetség
Túraszakaszok: A Kéktúrázás Napján a túraszakaszok hossza és számozása nem egyezik meg a hagyományos kéktúrás szakaszokkal. A több mint 2580 km hosszú Országos Kékkört a rendezvényre 143 darab, egy nap alatt lejárható túraszakaszra bontottuk. A 10 és 30 km közti hosszúságú túraszakaszok különböző nehézségűek, érdemes a képességeinknek megfelelő szakaszt választani.
Országos Kékkör: Az Országos Kéktúra (OKT), a Rockenbauer Pál Dél-dunántúli Kéktúra (RPDDK) és az Alföldi Kéktúra (AK) összessége.
Szakaszfelelősök: A túraszakaszokat egy vagy több szakaszfelelős kíséri, vezeti. Ők segítenek a logisztika megszervezésében a túra előtt (az adott szakasz oldalán az üzenőfalat figyeljétek) és a terepi tájékozódásban is a túra közben.
Résztvevők: A túranapon bárki részt vehet ingyenesen, az egyetlen feltétel az online regisztráció.
Létszámkorlát: Az egyes túraszakaszoknál 50 főben határoztuk meg a limitet. Ha egy túra betelt, várólistára lehet jelentkezni, így lemondás esetén értesítünk a sikeres jelentkezésről.