Felfedezték a világ eddig ismert legnagyobb felszín alatti termáltavát

Cseh kutatók bukkantak rá a hatalmas termáltóra Albánia déli részén.

Szerző:
Turista Magazin
Fotó:
Neuron Foundation
Forrás:
2025. február 13.

Cseh kutatók bukkantak rá a hatalmas termáltóra Albánia déli részén.

Már négy évvel ezelőtt rátaláltak erre a tóra, de megfelelő eszközök hiányában akkor még nem tudták alaposan felmérni ezt a föld alatti különleges termáltavat. Tavaly viszont sikerült a legmodernebb eszközökkel visszatérni a cseh kutatóknak, köztük egy csúcstechnológiás lézerszkennerrel, és a mérések alapján most már biztos, hogy jelenleg ez a ma ismert legnagyobb felszín alatti termálvizes tó.

A tavat Neuronnak nevezték el arról az alapítványról, amely finanszírozta a tó feltérképezésének expedícióját.

A Neuron-tó 138,3 méter hosszú, 42 méter széles, kerülete pedig 345 méter. Ez a hatalmas meder 8335 köbméter termálvizet képes tárolni.

Cseh tudósok már évek óta kutatják az Albánia és Görögország közötti hegyvidéki határvidéket. A Marek Audy barlangász által vezetett csoport 2021-ben az albániai Leskovik város közelében láttak meg egy hatalmas páraoszlopot felszállni egy hegyvonulatból. Közelebbről megvizsgálva egy több mint 100 méter mély hasadékot találtak, ahonnan a pára előtört. Az Atmosnak elnevezett hasadékba leereszkedve egy kiterjedt barlangrendszert találtak több termálforrással, és így akadtak rá a termáltóra is.

Érdekesség, hogy ezzel a felfedezéssel pont egy Magyarországon felfedezett termáltavat taszított le a Neuron az első helyről, amelynek felfedezését 2008-ban jelentette be Kalinovits Sándor barlangkutató, a tó egyik felfedezője. Ezt a tavat az egyik budapesti törökfürdő alatt fedezték fel egy 86 méter hosszú, 27 méter széles és 15 méter magas föld alatti csarnokban, amely a Molnár János-barlanghoz tartozik. Egészen mostanáig ez volt a világ legnagyobb aktív, vízzel teli termálvíz barlangja és termálcsarnoka.

Cikkajánló