Új élőhelyen bukkantak rá a magyar szöcskeegérre

Hazánk egyik legritkább, fokozottan védett gerinces állatfajának tavaszi felmérése során nem csupán állományemelkedés volt tapasztalható, de még egy eddig ismeretlen, új élőhelyfoltban is sikerült megtalálni a faj példányait.

Szerző:
Turista Magazin
Fotó:
Kozma Attila / Bükki Nemzeti Park Igazgatóság
Forrás:
Bükki Nemzeti Park Igazgatóság
2024. május 23.

Hazánk egyik legritkább, fokozottan védett gerinces állatfajának tavaszi felmérése során nem csupán állományemelkedés volt tapasztalható, de még egy eddig ismeretlen, új élőhelyfoltban is sikerült megtalálni a faj példányait.

A Magyar Természettudományi Múzeum immár 19 éve minden tavasszal és ősszel felméri a magyar szöcskeegér (Sicista trizona) Borsodi-Mezőségben található állományát, amely az egyedüli ismert szöcskeegér-populáció Magyarországon. A kutatás célja idén is hármas volt: az éves, tavaszi felmérés elvégzése egy állandó mintaterületen, új élőhelyek keresése, illetve mintavétel a teljes genom szekvenáláshoz a Biodiversity Genomics Europe projekt számára. Mindhárom cél – a reményeknek megfelelő eredménnyel – teljesült – olvasható Bükki Nemzeti Park Igazgatóság oldalán.

Amellett, hogy a mintaterületen végzett monitoring (felmérés) az állomány emelkedését mutatja, még egy eddig ismeretlen, új élőhelyfoltban is sikerült megtalálni a szöcskeegereket. Ráadásul viszonylag nagyobb egyedszámban.

A rendszeres vizsgálatok azt mutatják, hogy a 2021-2022-es rendkívüli szárazság hatására az egerek szaporodása kevésbé volt eredményes, ezért létszámuk lecsökkent. Az aszály nemcsak a szöcskeegerek számára bizonyult kedvezőtlennek, számos egyéb állat- és növényfajnál is jelentős nagyságú egyedszám-visszaesés volt tapasztalható. A mostani kutatások azt mutatják, hogy 2024 tavaszán már láthatók a regeneráció első jelei, ami a szakemberek véleménye szerint a szaporodási szempontból sikeres 2023-as évnek köszönhető. Ennek elsődleges oka a csapadéktöbblet miatt jól fejlett növényzet, ami gazdag táplálékot kínált az egereknek.

A csapdával fogott és megvizsgált egerek között előkerült egy igen előrehaladott vemhességi állapotban lévő nőstény is, ami azt bizonyítja, hogy a korai tavasz a magyar ugróegerekre is hatással volt: sokkal korábban kezdték a párzási időszakot, ami alapesetben májusban kezdődik.

Magyar szöcskeegér (Sicista trizona)

Ez az egérfaj már csak Magyarországon és Romániában él, Ausztriában és Szlovákiában kihalt. Hazánkban csak egyetlen biztos előfordulása ismert a Borsodi-Mezőségben, ahol 2000 egyedre becsülik a magyar szöcskeegerek számát. A határon túli, kolozsvári állomány egy másik alfajba tartozik.

A magyar szöcskeegér apró méretű emlősfaj, testhossza 54–66 milliméter, amihez farka még 63–95 millimétert tesz hozzá, testtömege 3,5–14,5 gramm. Teste általában sárgás vagy barnás árnyalatú, a fiatalok szőrzete még élénkebb színű. A háton egy sötét sáv látható gyakran még két világosabb csíkkal annak oldalán. Különféle növénytársulások alkotta területek lakója. Kis üregekben élnek a föld alatt.

Régen az állat testalkata alapján azt gondolták – nevét is innen kapta –, hogy szöcskemódra képes szökellni, de a valóságban egy kisebb vödörből sem tud kiugrani.

A magyar szöcskeegér fokozottan védett, természetvédelmi értéke 1 millió forint, a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) a hazai emlősfajok közül elsőként vette fel a veszélyeztetett fajok listájára.


Cikkajánló