Zajlik az élet a Duna–Ipoly Nemzeti Parkban. A terepszezon közepén járunk, amikor a legtöbb fokozottan védett madárfaj költésének ellenőrzését, valamint fiókáik gyűrűzését végzik, ilyenkor pedig csodás fotók is készülnek.
Ez egy rendkívül mozgalmas időszak a nemzetipark-igazgatóságok munkatársainak. Ilyenkor a terepi munka kiemelt fontosságú, egész napos elfoglaltságot ad a kutatást végző személyek számára. A nagyobb testű madarak fiókáinak gyűrűzése azért is szükséges, mivel a kifejlett szárnyasok már nehezen jelölhetőek, befoghatóak, így a legegyszerűbb, ha a szakemberek a fészküknél látogatják meg őket. A jelölés és nyomon követés segít az egyedek, a populációk és élőhelyeik védelmében – olvasható a Duna–Ipoly Nemzeti Park oldalán.
A júniusi időszak a legmozgalmasabbak közé tartozik, hiszen ekkor van a „nagy fiókadömping”.
A legtöbb fészek megközelítéséhez elég egy létra, de vannak olyan fajok, amelyek magas fákra rakják a fészküket. Ezekhez a gyűrűzésekhez ipari alpinizmusban jártas mászó ember segítségét kérik a gyűrűzők, de előfordul, hogy csak darus autóval tudják megközelíteni a fészket. A fészekellenőrzések során toll- és táplálékmaradvány-gyűjtés is történik, továbbá egyes fajok esetében a begyűjtött evezőtollakból genetikai vizsgálatokat végeznek. A fokozottan védett madárfajok költésének nyomon követéséről egy csodás fotócsokrot is megosztott a nemzeti park. Nézd meg milyen szépek ezek a ragadozómadarak, illetve milyen cukik a fiókáik.