November 5-én egy elpusztult vörösnyakú ludat találtak a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság területén. A vizsgálatok során kiderült, hogy az állat testében ólomsörét volt. A Természetvédelmi Világszövetség vörös listáján sérülékeny besorolású fajok közé tartozik, világállománya csökkenő, 20 ezernél is kevesebb pár él belőle.
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) közleménye szerint a faj átvonuló- és telelőterülete részben a klímaváltozás következtében fokozatosan nyugatra tolódik, így hazánk szerepe és felelőssége is jelentősen nő a nemzetközi védelem terén.
Sörét a madár testében a Hortobágyi Nemzeti Park MME által közzétett felvételén
A vörösnyakú lúd állományának magyarországi súlypontja a Tiszántúlon található, így ezeken a területeken kiemelt szerepe van a vadászati korlátozásnak, hiszen ez a világszerte veszélyeztetett lúdfaj szinte minden alkalommal a vadászható nagylilik csapataihoz társul, sok esetben pedig a védett területeken kívül táplálkozik.
A vörösnyakú lúd (Branta ruficollis) a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) vörös listáján sérülékeny besorolású fajok közé tartozik, világállománya csökkenő, mindössze 18 000–19 000 pár. Hazánkban fokozottan védett, természetvédelmi értéke 500 000 Ft.
Mint írják, a vadászati szabályozás mostanáig figyelembe vette a természetvédelmi elvárást, mert a tiszántúli megyékben a vadlúdvadászat az országos vadászati idényhez képest szűkített időintervallumban, két hónapon keresztül, december 1. és január 31. között volt lehetséges. Ezt változtatta meg az a rendelet, amely az egész ország területén egységesen október 1-től teszi lehetővé a vadlúdvadászatot.
A lelőtt lúd a Hortobágyi Nemzeti Park felvételén
Az MME emiatt azt kéri az Agrárminisztériumtól, hogy szüntessék be a vadlúdvadászatot az érintett Natura 2000 különleges madárvédelmi területeken, készítsék el a vörösnyakú lúd fajmegőrzési tervét, és indítsák be a közös, vadászati, mezőgazdasági és természetvédelmi szakmai programot az illegális lelövések megelőzése érdekében.