A Jegespusztai gyepen, a Fertő-Hanság Nemzeti Park területén okozott pusztítás nyomai még hosszú évek múltán is fellelhetőek lesznek.
A Jegespusztai gyep, ahol a közelmúltban óriási pusztítást végeztek a terepmotorosok, egy szentély jellegű buckasor maradványa, amely egyfajta Noé bárkájaként őrzi a homokpuszta élővilágát a szántóföldek tengerében – fogalmaz a nemzetipark-igazgatóság a Facebook-oldalán. Majdnem a teljes területét pannon homoki gyep borítja, ami nagyon gazdag védett fajokban.
A sérült fajok listája sajnos nagyon hosszú: fokozottan védett pókbangó, magyar futrinka, homoki nőszirom, gyurgyalag, rengeteg orchideafaj, szártalan csűdfű, érdes csűdfű, tavaszi hérics. Mivel ezek a gyepek nagyon érzékenyek a taposásra, a növényzet visszatelepítése itt évekig eltarthat, a keréknyomok pedig akár évtizedek múltán is láthatóak maradnak. Szintén rossz hír, hogy a nyílt homokfelszínen könnyen megtelepednek az özönnövények.
A nemzetipark-igazgatóság az ügyben bejelentést tett a természetvédelmi hatóság felé, illetve ismeretlen tettes ellen, természetkárosítás miatt feljelentést tett a rendőrségen. Arra kérnek mindenkit, hogy ha információja van az esetről, azt jelezze a hatóság felé.