A Természetjáró eheti ajánlójában csobogó források hívogatnak minket a természetbe. Szokás szerint négy szuper túrát ajánlunk a figyelmetekbe.
Először a Bakony szívéből, a bájos Bakonybélből keressük fel a legendákkal övezett Borostyán-kutat, majd felfedezzük a rövid, de vadregényes Kertes-kői-szurdokot. A Mátrában a hazánkban kuriózumnak számító, természetes szén-dioxidban dús, vasas vagy kénes vízfeltöréseknek, azaz a csevicéknek eredünk nyomába, míg a Mecsekben egy városközeli útvonalon bővízű forrásokat és az ilyenkor a környéket szőnyegként ellepő medvehagymamezőket keresünk fel. A Kéktúra 10. szakaszán a Vértest szeljük át, közben izgalmas kitérőket teszünk a hegyvidék látnivalóihoz.
1. Szurdoktúra legendás források nyomában
- Kiinduló- és végpont: Bakonybél
- Táv: 9,8 km
- Szintemelkedés: 346 m
- Szintcsökkenés: 346 m
- Időtartam: 3 óra
- Főbb látnivalók: Borostyán-kút, Kertes-kői-szurdok, Judit-forrás
A Bakonybélből induló túra a környék két, könnyen elérhető és látványos nevezetességét fűzi fel egy nyolcas alakú útvonalra. A megkapó szépségű, kis tavat tápláló Borostyán-kút és az itt álló kápolna a bakonybéli monostor híres lakójának, Szent Gellértnek állít emléket. A túra második felében a meredek sziklák által határolt, szűk völgyet, a Kertes-kői-szurdokot járjuk be.
2. Csevicék nyomában a Mátra északkeleti lábánál
- Kiindulópont: Parádóhuta, harangláb buszmegálló
- Végpont: Mátraderecske, piactér buszmegálló
- Táv: 17,5 km
- Szintemelkedés: 483 m
- Szintcsökkenés: 603 m
- Időtartam: 5 óra
- Főbb látnivalók: Tót-berki-csevice, Clarissza-forrás, Ilona-völgy, Szent István-csevicekút, Rákóczi-fa
Bár Magyarország változatos földtani felépítésével és medencejellegével bővelkedik az ásványvizekben, azért az itthon is kuriózum, hogy oldott, természetes szénsavtartalommal fakadjon víz a földből. Ilyen, a helyiek által csak csevicének hívott, természetes ásványvízlelőhelyeket rejt a mátrai erdő. A hangulatos túrán az útba ejtett forrásoknál és kutaknál magunk is megkóstolhatjuk és összehasonlíthatjuk az eltérő rétegekből fakadó ásványvíz-különlegességeket.
3. Mecseki források nyomában a Tölgyes úton
- Kiindulópont: Pécs - Györgytelep, Hősök tere
- Végpont: Pécs, Pálos templom
- Táv: 14,5 km
- Szintemelkedés: 317 m
- Szintcsökkenés: 380 m
- Időtartam: 4 óra
- Főbb látnivalók: Tölgyes út, Kantavár romjai, Kis-rét, útközben tucatnyi kút, forrás
Ezen a mecseki kiránduláson közel tucatnyi szépen kiépített és karbantartott forrást keresünk fel, melyek vizéből bátran meríthetünk, mellettük megpihenhetünk. Pécs külvárosától egészen a belvárosig gyalogolunk, de nem kell megijedni, nem a forgalmas városi utakon, hanem természetesen a Mecsek csodaszép erdőiben tesszük meg az utat.
4. OKT-10.: Bodajk – Szárliget
- Kiindulópont: Bodajk, Fenyő büfé
- Végpont: Szárliget, vasútállomás
- Táv: 56,1 km
- Szintemelkedés: 1370 m
- Szintcsökkenés: 1290 m
- Időtartam: kb. 2-3 nap
- Főbb látnivalók: Gaja-szurdok, Csókakő vára, Bauxitföldtani Park (Gánt), Kőhányáspuszta, Gesztesi vár, Vitányvár
Az Országos Kéktúra Bodajk és Szárliget közötti szakaszán viszonylag könnyű hegyi terepre számítsunk. A Vértes adottságai miatt kevés kilátóhelyet érintünk, cserébe óriási bükkösöket, vadban gazdag erdőket szelünk át, és meredek falú völgyek ösvényeit tapossuk. Közben éppúgy érintünk kihalt falut és középkori várakat, mint Európa egykori legnagyobb bauxitbányáját.
A Természetjáró.hu folyamatosan bővülő katalógusában országszerte több mint ezer közül válogathatsz: gyalogos túrákat éppúgy találsz benne, mint kerékpáros- és vízitúrákat, terepfutásokat vagy teljesítménytúrákat. Mindegyikhez fotógaléria, részletes leírás és térképes nyomvonal tartozik, ami akár le is tölthető. De még erre sincs szükség, hiszen telefonon egyetlen gombnyomással megnyithatod a túrát az ingyenes Természetjáró appban, amivel lementheted térerő nélküli használatra, és a terepen navigálhatsz is. Ha pedig inkább magadnak keresnél útvonalat, azt is megszerkesztheted a Túratervezővel, nyomon követve a közeli látnivalókat és szállásokat, sőt áttekintheted a térképen az aktuális terepi figyelmeztetéseket, lezárásokat is.