Augusztus végére váratlanul nagyon elszaporodott az alga a Balatonban. Még az 1982-es nagy algásodás idején sem volt ilyen magas a klorofill koncentrációja a vízben.
A fő ok az üledékből felszabadult foszfor lehetett - olvasható az MTI-n. Az ügyben a Magyar Tudományos Akadémia és a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Vízgazdálkodási Kutatócsoportja végzett felméréseket.
Az algatömeget mutató érték, azaz a klorofill koncentrációja másfélszerese volt annak, amit 82-ben mértek. Legalább 15 tonna foszfor szabadult fel az üledékből, arra viszont csak a további vizsgálatok adhatják meg a választ, hogy miért. A kutatók megállapították, hogy az algaszaporulatban nagyrészt egy toxintermeléséről ismert cianobaktérium játszott szerepet, amiből még sosem volt ennyi a Balatonban.
Az algásodás a hűvös időjárásnak köszönhetően csökkent az elmúlt napokban, de még lehetnek következményei. Jövő nyár elejére például valószínűleg nagy árvaszúnyograjzás várható. Ahogy a kutatók fogalmaztak, közepes a valószínűsége, hogy ha felmelegszik az idő, még nagyobb algásodás jön. Ha ez mégis bekövetkezik, lehetséges, hogy az alga bomlásának következtében oxigénhiány lép fel, ami tömeges hal- és kagylópusztulást okozhat.
Az algaprobléma is rávilágított arra, hogy mielőbb egy összehangolt, komplex Balaton-kutatási program kidolgozására van szükség - hangsúlyozták a szakemberek.
Kapcsolódó cikkeink:
Fantasztikusan néz ki a Balaton az űrből
Így fest a Balaton madártávlatból
Ahonnan a Balaton villogó fényei érkeznek: a Siófoki Viharjelző Obszervatórium