Függőhidak extrákkal a természetben

Tudod, melyik a világ leghosszabb függőhídja? Az Alpok leglátványosabbja? És a legveszélyesebb? Összeállításunkban a különleges függőhidak közül szemezgettünk a világ minden tájáról.

Szerző:
Turista Magazin
Fotó:
Adobe Stock (Kiemelt kép)
2024. május 16.

Tudod, melyik a világ leghosszabb függőhídja? Az Alpok leglátványosabbja? És a legveszélyesebb? Összeállításunkban a különleges függőhidak közül szemezgettünk a világ minden tájáról.

1. Gyémánt az égben: üveghíd a Dasbasi-kanyonban, Grúzia

Üvegpadlós hidakkal nem csak Kína büszkélkedhet: 2022 júniusában adták át a grúziai Dasbasi (Tsalka)-kanyonban (a fővárostól, Tbiliszitől kb. száz kilométerre) azt a függőhidat, amin nem csak, hogy átlátszó üveglapokon lehet végiglépdelni, de a közepén még egy gyémánt alakú vendéglátóipari egységet is elhelyeztek. Így alkalmunk van elfogyasztani a földtől viszonyítva 200 méteres magasságban egy kávét, de akinek jól bírja a gyomra, akár meg is ebédelhet itt. (Aki pedig bátortalankodik, az lehúzhat egy felest.) Maga a híd egyébként nem annyira hosszú, mindössze 240 méter. Különlegessége, hogy egy „biciklis zipline-t” is létrehoztak mellette, így az igazán merészek egy kifeszített kábelen akár végig is tekerhetnek a kanyon felett.

2. Madarak és majmok is használják: Kakum Canopy Walk, Ghána

Nem egy magányosan álló függőhídról, hanem egy hét függőhídból álló útvonalról van szó, ami a legbujább trópusi erdőben vezet a fák lombkoronaszintjén, így időnként az állatok is igénybe veszik. A Kakum Canopy Walk még Afrikában is egyedülállónak számít.

Egy anekdota szerint eredetileg azért építették meg, hogy könnyebben be tudják fogni az étkezésre szánt papagájokat,

a hivatalos verzió (amit a függőhíd honlapján is megtalálunk) azonban azt mondja, hogy a turizmus fejlesztése volt a cél. Korábban ugyanis nem igazán látogatták a szinte ismeretlen Kakum Nemzeti Parkot, a híd 95-ös megnyitása óta azonban persze özönlenek ide a turisták, így Ghána egyik első számú látványosságává lépett elő. Maga az út 305 méter hosszú, 40 méter magasan vezet, és bár mindenhol hagyományos kötélhídnak álcázza magát, valójában masszív drótkötelekből áll, és még biztonsági hálóval is felszerelték.

3. A világ leghosszabb gyalogos függőhídja: Sky Bridge 721, Csehország

Bár a hamarosan a nagyközönség előtt is megnyíló sátoraljaújhelyi hidat szánták világrekordernek, a csehek Sky Bridge 721 nevezetű függőhídja hamarabb, már 2022 májusában elkészült, és

21 méterrel lepipálta a miénket.

Egyébként magasabban is van: 95 méteren sétálgathatunk rajta (Sátoraljaújhelyen, 80 méteren), viszont csak egy irányban. A kiinduló ponthoz, ami 1100 méteres magasságban található, libegővel lehet feljutni. A híd Dolni Moravában, a Králicky Snĕžník hegységben található, Csehország északkeleti részén.

4. Az Alpok legszebb útján: Charles Kuonen függőhíd, Svájc

A fő finanszírozójáról szerényen elnevezett híd a maga 494 méterével a leghosszabb az Alpokban. 2017-ben építették mindössze két és fél hónap alatt. Kábelei összesen 8 tonnát nyomnak, és a kialakításánál állítólag még arra is ügyeltek, hogy a legkevésbé lengedezzen a szélben. 85 méterrel magasodik a Grabengufer-szakadék fölé Svájc déli részén, végighaladva rajta lenyűgöző kilátásban lehet részünk a Matterhornra, a Weisshornra és a Berni-Alpokra. Meglátogathatjuk egy cirka négyórás körtúrával Randa településről, vagy az Europaweg elnevezésű útvonalon, ami az Alpok legszebb részein vezet végig egy kétnapos túra keretében, és Zermattot köti össze Grächennel. Maga a híd csak májustól októberig látogatható.

5. A világ legveszélyesebb függőhídja: Hussaini függőhíd, Pakisztán

Pakisztán egyik legszebb részén, a Karakorum-hegységben, a Hunza-völgyben járunk. Nem a Hussaini-híd az egyetlen, csupán kötélből és deszkából álló hasonló alkalmatosság a környéken, ám a turisták valamiért ezt kapták fel legjobban. Először a 60-as évek végén építettek itt hidat, amit elmosott az árvíz,

de a maradványai – talán elrettentésül – még mindig láthatóak az 1994-ben újjáépített verzió mellett.

A híd vélhetően közel sem annyira veszélyes, mint ahogy hírlik, de egy biztos: ha fúj a szél, igencsak kileng, és a deszkái közötti széles réseken lelátni a mélységbe, vagyis a Hunza-folyóra. A híd nagyjából 300 méter hosszúságú. Mellette néhány éve zipline pályát építettek ki.

+1. Csak a Zemplénig kell menned: a sátoraljaújhelyi függőhíd

Volt szerencsénk még nyitás előtt kipróbálni (videó lent) a sátoraljaújhelyi függőhidat, amit a tervek szerint hivatalosan június elején fognak átadni a nagyközönségnek. A híd kétirányú lesz, és egyszerre 300 embert bír majd el. 700 méter hosszú, ezzel a második leghosszabb gyalogos függőhíd a világon. Az építése rendkívül érdekesen indult:

egy drónnal reptettek át egy damilt a Szár-hegyről a Vár-hegyre, aztán a damilon egy kevlárzsinórt, majd egy vékonyabb drótkötelet.

Az elkészült hídon végig átlátszó rácson sétálhatunk, középen pedig néhány négyzetméternyi üvegfelületet találunk, alattunk 80 méteres mélység. Ne feledkezzünk el a panorámáról sem: az egyik oldalon Sárospatakra, a másik oldalon a Sátoros-hegyek között megbújó völgyre nyílik klassz kilátás. A függőhíd a Zemplén Kalandpark része lesz, ahol egyebek mellett zipline-ozni, bobozni, libegőzni is lehet.

Cikkajánló