Már évek óta nem tűnt fel füleskuvik a Kígyósi-pusztán. Most a szabadkígyósi kastély parkjában figyeltek fel rá.
A füleskuvik a hazánkban költő bagolyfajok legkisebb termetű képviselője, alig nagyobb egy feketerigónál. Vonuló madár, a telet az afrikai szavannákon tölti - írja a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság a honlapján. A faj április végén, május elején érkezik vissza hozzánk. Az országban mindenütt előfordul, de csak kis számban. Mivel rejtőzködő, éjszakai életmódú madár, ezért nehéz rábukkanni. A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) weboldala szerint állománya 3-600 párra tehető, és stabilnak mondható. Fokozottan védett faj, természetvédelmi értéke 100 000 Ft.
A nemzeti park területén csak néhány költőpár él, például Biharugrán. A Wenckheim-kastély parkjában már régebben is feltűnt, 2011-től 2013-ig. Több éves szünet után idén április végén éjjel bukkant fel. Bár látni nem lehetett, jellegzetes, füttyögő hangja alapján be tudták azonosítani.
A füleskuvik nem épít saját fészket, más madarakét foglalja el. Rendszerint parkok, gyümölcsösök öreg fáiban telepszik meg. Szívesen költ harkályodúban, de több alkalommal előfordult, hogy a szalakóták számára kihelyezett mesterséges költőládában bukkantak rá.
A Wenckheim-kastélyban, illetve a parkban egyébként már mi is jártunk, tavasszal és télen is. Augusztustól nagy munkálatokba kezdenek: az épület és a park rendbetételén túl új kiállításokat, látványosságokat, programlehetőségeket terveznek a szabadkígyósi kastélyba.
Kapcsolódó cikkeink:
Baglyok, a szimpatikus ragadozók
Sérült uráli baglyot mentettek az edelényi rendőrök
Több mint 11 000 erdei fülesbaglyot számoltak
Idén szép számban telelnek baglyok Biharugrán