Egy füstifecske-pár szokatlan helyen nevelte fel fiókáit. Fészek helyett valami más megoldást találtak ki.
Valószínűleg mindenki látott már fecskefészket, amit sárból és növényi részekből tapasztanak össze, a füsti fecskék fészke felülről nyitott, a molnárfecskéké viszont zárt, és csak egy kis berepülőnyílás van rajta.
A füsti fecske fészkét általában az épületek belső részeiben építi meg, istállókban, ólakban és tanyaépületeken telepszik meg a leghamarabb, de épületek eresze alá, gerendákra is ragaszthatja azt. Ezúttal egy füstifecske-pár gondolt egyet, és fészek helyett valami egészen más helyen nevelte fel fiókáit Bugacon - írja a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság honlapja.
A különös esetre a nemzetipark-igazgatóság egyik munkatársa, Varga Péter természetvédelmi őrkerület-vezető figyelt fel, sőt, igazából némi köze is van ahhoz, hogy a fecskék most valami újjal próbálkoztak.
A szakirodalom említ ugyan nem „hagyományos” füstifecske-költést, amikor házi rozsdafarkú fészekben nevelték fel a fiókáikat, és ezúttal is e másik madárfaj a történet egyik résztvevője, de most nem egy fészek, hanem egy deszka a helyszín, amit Varga Péter helyezett fel az Igazgatóság bugaci kutatószállásának melléképületében.
„Április 10-én arra lettem figyelmes, hogy egy házi rozsdafarkú fészket épített egy falilámpára. A fészek többször leborult, ezért egy kis darab deszkát csavaroztam fel a falra, közvetlenül a kiszemelt fészkelőhely mellé, amire visszatettem a leesett fészekcsészét. A fészekbe nemsokára tojások is kerültek, azonban észrevettem, hogy a rozsdafarkúak időközben átpártoltak a ház egy másik pontjára, az általam megerősített fészektől pedig rendszeresen füsti fecske repült ki. Végül június 5-én derült rá fény, hogy a fészek lakói ténylegesen füsti fecskék, amelyekről köztudott, hogy leginkább sárból építenek fészket saját maguknak! Ebben az esetben viszont mindössze csak a deszkán nevelkedett a két fióka, ugyanis az összes fészekanyagot lelökték. A megerősödött fiókák június 10-én ki is repültek, amit a szülők hangos csiviteléssel fogadtak.”
Valószínűleg a deszkán nevelkedett fecskefiókák esete is be fog kerülni a szokatlan költések listájára a szakirodalomban.
A repülő rovarokkal táplálkozó füsti fecske állománya egyébként az utóbbi évtizedekben sajnos jelentősen csökkent. Ennek fő okai a nagyüzemi mezőgazdaság, a klímaváltozás okozta szélsőséges időjárás, amit még a kémiai szúnyogírtás is tetéz, amely pusztítja a táplálékukat képező rovarvilágot. Tavasszal sárgyűjtő helyekkel és műfészkekkel segíthetjük a fecskék megtelepedését.