Girbe-gurba nyolcas a Pilisben

Nem kell aggódni, ezt a kicsit csálé, kicsit fekvő nyolcas, vagy ha hunyorítva nézzük, hóember alakban dülöngélő túrát nem tart a végtelenségig bejárni, elég hozzá néhány óra egy napos szombaton. Cserébe pedig átkelhetünk a vadregényes Holdvilág-árkon, körbenézhetünk a Bölcső-hegyi kilátóból, megtölthetjük palackunkat a Lajos-forrás mágikus vízével, láthatjuk a Dömörkapu-vízesést és elmehetünk a Nagy- meg a Kis-Csikóvár mellett is. Spoiler alert! Valódi várakra azért ne számítsunk.

Szöveg és fotó:
2025. február 17.

Nem kell aggódni, ezt a kicsit csálé, kicsit fekvő nyolcas, vagy ha hunyorítva nézzük, hóember alakban dülöngélő túrát nem tart a végtelenségig bejárni, elég hozzá néhány óra egy napos szombaton. Cserébe pedig átkelhetünk a vadregényes Holdvilág-árkon, körbenézhetünk a Bölcső-hegyi kilátóból, megtölthetjük palackunkat a Lajos-forrás mágikus vízével, láthatjuk a Dömörkapu-vízesést és elmehetünk a Nagy- meg a Kis-Csikóvár mellett is. Spoiler alert! Valódi várakra azért ne számítsunk.

Mint oly sok Pilisbe tartó kirándulás, ez is Pomázról indul, ahol a buszra várók nekünk hosszúnak tűnő sora, a helyiek szerint igazából egészen rövidke. „Múlt héten pótlóbuszt is beállítottak, olyan sokan voltak” – meséli nekünk a rendszeresen Dobogókőre utazó úr, aki most is oda tart. Mint kiderült, a Platán előtti üstökben főzi a Jókai bablevest és a halászlét, amit nekünk is melegen ajánlott a figyelmünkbe, ha esetleg arra járnánk.

A várakozást kihasználva, gondoljuk, felváltunk egy kis pénzt, legyen pár száz forintunk a buszra.

Ez a küldetés nem indul könnyedén, a kínaiból a dohányboltba, onnan a Bányai sörözőbe irányítanak minket, míg végül a kocsma melletti lángosos lesz a megmentőnk: Pista bácsi. A megállóból még látszik a lakókocsi, ahol régen üzemelt a lángosozó, ami most egy könyvekkel teleszórt kirakat mögött működik. Ínycsiklandó illatok szállnak ki a nyitott ajtón. Rögvest el is határozzuk, hogy egy békebeli sajtos-tejfölössel fogjuk levezetni az izgalmakat.

Egykor fejedelmi temetkezési hely, ma népszerű kirándulócélpont

A busz robog, egy szempillantás alatt elérjük a Kiskovácsipuszta megállót, ami nemcsak nevében puszta: egy kórházon kívül nem sok minden akad itt. Innen sétálunk a piros jelzésen befele az erdőbe, gyorsan magunk mögött hagyunk egy kiránduló csoportot, majd beérünk a romantikus nevet viselő Holdvilág-árok kiindulópontjához. Mellettünk halad a patak, a völgyben többször is keresztezzük az útját, köveken ugrálunk át, fákon mászunk keresztül.

Kedvesen ugrálós, finoman kalandos itt az út, hát még ha arra gondolunk, hogy a sziklákba vájt barlangok rablók menedéke, ősi áldozati kultuszhely lehetett, sőt akár Árpád vezér sírja is megbújhat errefelé.


A völgy vége előtt olyan 200 méterrel követhetjük tovább a piros keresztet egy rozoga és leginkább leomlottnak nevezhető falépcsőn, ha kihagynánk az árokból kivezető Meteor-létrán való felkapaszkodást. De miért is tennénk ilyet? Most következik az apró szurdok legérdekesebb része, ahol hatalmas kövek közötti kis ösvényen juthatunk a katlan végéhez. Ha felkapaszkodtunk a Meteor-létrán, egy fahídon átkelve térhetünk vissza a piros kereszttel jelzett ösvényre.

Óriások játékszere, avagy a Bölcső-hegyi kilátó

Ahogy továbbindulunk, és megkezdjük az első kaptatót a Bölcső-hegy felé, egy kedves pár felszólít minket, hogy élvezzük a napsütést. Nem lehet eltagadni, tényleg szép az idő, az emelkedő pedig még szebb, azt is ideje kiélvezni. Főleg, amikor a tetejéhez érve megpillantjuk a kilátót, ami első, sőt második ránézésre is leginkább egy Jenga-toronyhoz hasonlít, amit az óriások készítettek oda egy délutáni partihoz.

A tetejéről láthatjuk a Budai-hegység ismert szakaszait, a Gellért-hegyet és a János-hegyet is. Elfordulva Dobogókő adótornyai, továbbfordulva a Prédikálószék is előtűnik. Ha úgy érezzük, hogy elég hegyet láttunk, akkor forduljunk még tovább, és nézzünk rá a Dömör-kapu bányái által kirobbantott sziklafalra.

Ahova egyszer felmentünk, onnan le is kell jönni, először kis fellélegzést ad a Lajos-forrásig vezető, egyébként igencsak meredek útszakasz, ami után továbbra is a zöld jelzésen folytatjuk az utunkat. Itt a megérdemeltnél egy kicsit több lejtmenettel is találkozunk.

A Kőrösi-Csoma Sándor emlékmű stratégiai helyre került, isteni onnan a kilátás a Bükkös-patak völgyére, amelyet két oldalról a Visegrádi-hegység hegyoldalai szegélyeznek.

Legalábbis annak a közel 30 fős gyerekcsapatnak mindenképp kiváló kilátás tárul a szeme elé, akik a pihenőpad és a Kőrösi-Csoma Sándor emlékoszlop körül tömörülnek. Vicces módon az emlékhelynek talán több köze van a gyerekcsapathoz, mint a tibetológus Kőrösihez, ugyanis az eredeti emlékművet az óbudai Kőrösi Csoma Sándor Két Tanítási Nyelvű Gimnázium emelte még 1961-ben.

Az évek alatt az eredeti kőépítmény megrongálódott, a márványtábla pedig eltört. A ma is látható változat az 1973-as felújítás eredménye. A békésen ücsörgő Buddhát ábrázoló domborművet nézegetve egy pillanatra mi is Tibetbe képzelhetjük magunkat.

Dömörkapui fotókurzus és azok a bizonyos járatlan utak

Innen továbbra is lefele megyünk, nagyon alacsonyan fut a kedves kis Bükkös-patak, ami a Dömörkapu-vízesést táplálja. Az éjszakai hidegek megtették a hatásukat, dudorkásra és jégcsaposra fagyott a vízesés, ami nekünk itthon mindenképpen kedves látvány, de azért ne legyenek olyan elvárásaink, mintha a Niagarához tartanánk. Erre járó futókkal gyorstalpaló vízesésfotózó kurzust tartunk, gondosan továbbadjuk az Instagram egyetemén tanult trükköket.

A jelszó, mint mindig: járt utat járatlanért mindenképpen hagyj el; valamint vissza sose fordulj! Ennek szellemében nem arra indulunk, amerről jöttünk, hanem továbbmegyünk a zöld jelzésen, majd körülbelül egy kilométer múlva balra becsapunk az erdőbe egy jelöletlen, de cserébe kitaposott és jó meredek útra.

Néhány száz métert kell csak ezen az ösvényen megtennünk, hogy utána elcsípjük a kék kereszttel és a Gyöngyök útjának sárga pontjaival jelzett utat.

Persze a felfelé mászást kerülőutakkal sem lehet megúszni, ami senkit nem ér felkészületlenül, aki vette a fáradtságot, hogy ránézzen a tervezett útvonal szintprofiljára, mert a szemünket majd kiszúrja a grafikon által kirajzolt kétpúpú teve. De nem áltathatom magam azzal, hogy ennyire alaposan elemeztem a ránk váró útvonalat.

Ez olyan víz, ami után nem maradsz szomjas

Meredek a kaptató felfele a Lajos-forrásig, ahol még mindig hosszú sor áll, tucatnyi marmonkannával felszerelkezett ember várakozik békésen a sorára. De ez nem is csoda, mondják, hogy mindenképpen kóstoljuk meg a vizet, mert egyrészt gyógyír mindenre, másrészt pedig tizenhatszor jobb, mint bármelyik szénsavmentes ásványvíz. „Jobban érzi magát, mióta ezt issza?”- kérdezem. „Jobban nem, de rosszabbul sem” – hangzik a válasz és tulajdonképpen ez is több, mint a semmi.

Amíg várunk a sorunkra, tovább interjúztatjuk a helyieket, akik tökéletesen egyetértenek a 18. századi szerbekkel, akik ezen a vidéken éltek, és a forrásra „Dobra voda”, azaz „jó víz” néven hivatkoztak:

Ez olyan víz, amit ha megiszok, akkor utána érzem, hogy ittam

– mondja egyikük. „Nem maradsz szomjas utána, tudod?!” – teszi hozzá egy enyhe akcentussal beszélő nő, aki talán épp a mágikus Lajos-forrás vize miatt költözött a környékre. Ez utóbbi persze csak spekuláció, de nem zárhatjuk ki ezt az eshetőséget sem. Mi is sorra kerülünk, és tényleg friss, üdítő víz kerül a palackunkba, ami, mint megtudtuk, akár fél évig is elállna benne, ha lenne erre ideje. De azért ezt a fél litert ez a veszély nem fenyegeti.

Innen a Csikóvárak felé vesszük az irányt, amik már csak nevükben őriznek bármit is várakból vagy csikókból. Onnan tudjuk, hogy elhaladtunk a Nagy-Csikóvár mellett, hogy az addig felfelé tartó kaptatást egy meredek lejtő váltja. Lovakkal már csak azért sem találkozhatunk, mert ezt a nevet nem holmi ménesről, hanem a várat a 15. században építtető Chyko vagy Cikó nevezetű úriemberről kapta. A „várak” utáni lefele irány az út hátralévő részére meg is marad.

Újra fellángolhat a vita arról, hogy lefelé gurulni vagy felfelé mászni a fárasztóbb-e, én a magam részéről gondolkodás nélkül a felfelé haladást választom.

Lassanként kiérünk a szintén pusztai hangulatú, Csikóváraljai turistaház nevű buszmegállóhoz. Itt is van egy kis csalafintaság, mert a turistaház már nincs, emlékét csupán a buszmegálló őrzi. Óránként mennek innen a buszok vissza Pomázra, ahol már szinte érezzük a szánkban a lángos ízét. Azonban aki hétvégén lángosozni akar, annak nálunk jobban kell szednie a lábát, mert Pista bácsi ilyenkor csak kettőig van nyitva.

Jó tudni

Kiskovácsipuszta buszmegállóhoz a 860-as vagy a 862-es busszal utazhatunk, amelyek óránként indulnak Pomázról. Visszafelé ugyanezekkel a buszokkal mehetünk a Csikóváraljai menedékház megállóból. A nyári időszámítás alatt egy késő délutáni busz is indul Dömörkaputól Szentendrére (868-as), ebben az időszakban a túra későbbi indulással akár le is felezhető, sok kaptatót megspórolva magunknak.

A túra hossza nagyjából 15 km és 670-700 méter szintet kell felfelé és lefelé is teljesíteni. Az útvonal során nincsen se település, se fogadó, így kellő mennyiségű étellel és itallal érdemes készülni.

Cikkajánló