A magyar-szlovák határ közelében magbúvó aprócska falu nyugalma és csendje sok városi ember vágyait testesíti meg, emellett számos látnivalóval marasztalja az idelátogatókat, nem mellesleg az Országos Kéktúra is áthalad rajta.
Cikkünk 2022 novemberében készült. Ha azóta esetleg változás történt, jelezheted azt szerkesztőségünknek a szerkesztoseg@termeszetjaro.hu e-mail-címen.
Aki járt már Gömörszőlősön, azt biztosan elvarázsolta a gyönyörű természeti környezetben fekvő falu, amely az egyetlen magyarországi község, amely őrzi a történelmi Gömör vármegye nevét. Lakóinak száma alig több mint 70, mégis rendkívül pezsgő és inspiráló az itteni közeg.
Gyönyörűen felújított régi házak között sétálva ismerkedhetünk meg a hagyományos falusi életformával, amelyet nemcsak pusztán múltidézésként láthatunk a néprajzi gyűjteményben és a szabadtéri népi gazdálkodást bemutató gyűjteményben, hanem sok helyi igyekszik élővé tenni mindezt, azaz a fenntartható életmód és ökologikus szemléletmód jegyében élni, sőt, azt az erre fogékonyaknak átadni. Kulturális szempontból is fontos szerepet tölt be a falu a térségben, Tompa Mihályra több épületben is emlékezhetünk, nyaranta pedig képzőművészeti alkotótábornak ad otthont.
Mivel Gömörszőlős hangulatát nehéz szavakban kifejezni, ezért inkább képekben próbáljuk most elmesélni. A galériát az alábbi képre kattintva nézhetitek meg.
A Putnoki-dombságban csörgedező Keleméri-patak völgyében megbújó zsákfaluba Kelemérről vezet egy kis aszfaltcsík. A település régi neve Poszoba volt, 1904-től a hajdani szőlőkultúra emlékeként lett Gömörszőlős.