Az alföldi pusztákat járva méretes földkupacokra bukkanhatunk. Ezek bizony nem óriási vakondtúrások, hanem az errefelé elszaporodott güzüegerek magtárhalmai, amelyekbe e szorgalmas kis állatok a hideg napokra szánt táplálékukat halmozták fel.
Idén a güzüegereknél gradációs év van, így a szokásosnál is több magtárhalom tarkítja a határt - írja Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság a honlapján. A halmok akár másfél méter szélesek és fél méter magasak is lehetnek, s átlagosan 50 liter gyommagot raktároznak el benne a szorgos kis rágcsálók. A magvakat 8-10 centiméter vastag földréteggel borítják be.
A güzüegerek (Mus spicilegus) egy évben akár háromszor is ellenek, egy alomban 6-8 utód van, így egy egérpár tavasztól őszig átlagosan egy húsztagú szupercsaládot hoz létre. A népes család együtt telel át a saját maguk által összehordott magtárhalomban, amely nemcsak élelmet, hanem biztonságot is nyújt számukra. A halom alatti járatlabirintusokban elvackolva töltik a telet, s tavaszig lassan elfogyasztják a felhalmozott táplálékot.
A természetvédelem szempontjából a güzüegereknek nagyon fontos szerepük van, ugyanis táplálékul szolgálnak a ragadozó madarak számára. Az egerészölyvek és a rétihéják gyakran egyenesen a halmokon ülnek, onnan lesnek az előbújó güzükre. Az ártalmatlan kis rágcsálók tehát jelentősen hozzájárulhatnak a ragadozó madarak állományának stabilitásához.
Érdekesség, hogy régen a parasztemberek gyakran elbontották a güzüegerek magtárhalmait, s az abban lévő gyommagvakat saját gazdaságukban a baromfi etetésére használták fel. A házi egérre hasonlító güzüegerek kifejlett korukban is mindössze 20 grammot nyomnak, így a méretes magtárak felhalmozása igen szép teljesítmény tőlük. Nem véletlenül mondják a szorgalmas emberre, hogy dolgozik, mint a güzü.
Kapcsolódó cikkeink:
A kerecsensólymok a zsákmányrablás nagymesterei
Ez lehet a következménye, ha egérfogó ragasztót használsz