A Veszprémen áthaladó piros jelzésű túraút változatos terepezést ígérő tájösszekötőként mutatja be a Déli-Bakony és a Balaton-felvidék keleti térségének sokszínűségét. Ez alkalommal az útvonal vármegyeszékhelyt Paloznakkal összekötő szakaszát mutatjuk be, ahol a balatoni dombtáj vegyes erdőképe, Veszprémfajsz értékei, és persze a magyar tengerre nyíló csodás panoráma nyújt hangulatos kirándulást.
A koronázóvárosként is számon tartott Veszprém már önmagában is rengeteg látnivalót tartogat, s ez nem csupán a történelmi értékekre vonatkozik. Itt a városnéző turisták és a kirándulók egyaránt gazdag programkínálatra lelhetnek, akár családi kikapcsolódásról vagy egyéni felfedezésről van szó.
Aki kimondottan természetjáró szemmel néz erre a városra, annak már a település földrajzi fekvése is izgalmas lehet, a bakonyi és balatoni hegyek közelsége pedig a számos túratippel szolgál.
Köztük az egyik, a két tájat összekötő piros út, ami Veszprémen áthaladva Városlőd és Paloznak között húzódik, mintegy 46 kilométeres nyomvonallal, melynek első, bakonyi szakaszát – Szentgálró indulva – korábban már bemutattuk, most a „Királynék városától” a Balaton-felvidék lankáira túrázunk egy közel 20 km-es úttal.
Veszprém számos felfedezni valót tartogat
Hangulatos lombok alatt
Veszprém belvárosából indulunk, követve a piros jelzéseket délnyugati irányba. A forgatagot kisvártatva kertvárosi környezet váltja, majd a József Attila utcán érünk ki a város határába, ahol miután aluljárón kereszteztük a 8-as utat a 77-es úttal párhuzamosan trappolunk a kerékpárút aszfaltján.
Dióhéjban nem hangzik túl vonzónak ez a szakasz, pedig egy kényelmes városnéző részről van szó, amit 3 km hosszan élvezhetünk rendezett közegben. Nem követjük sokáig az országutat, délnek fordulva egy murvás úton a várost övező földek mentén haladunk a balatoni dombtáj, illetve az erdő felé. A nyílt, napsütötte részen még visszatekinthetünk kiindulópontunkra és a hátterében hullámzó bakonyi vonulatra.
Veszprémből a kerékpárúton vezetnek ki a piros jelzések
Az ebtelepet és egy tanyát követően kényelmes szekérút vezet be az erdőbe, ahol egyre zártabb pagonyban kanyargunk az elegyes lombok alatt. Különösebb látnivaló itt nem akad, de a táj harmóniája kellően ráhangol minket a túrázás idilljére. Gyakorlatilag szintemelkedés nélkül haladunk az árnyat adó erdőben, mígnem Veszprémfajsz határában szélesen elterülő virágos mezők és szántók nyílt terepére nem érkezünk.
Kihagyhatatlan romok
A piros jelzés egy földúton egyenesen bevezet a faluba, azonban egy rövid kitérővel lehetőségünk nyílik megtekinteni egy római kori villagazdaság maradványait. A Villa Romana Baláca a legnagyobb kutatott pannóniai villagazdaság. A római kori majorság több épületét is feltárták, köztük a hatalmas, 2000 négyzetméteres alapterületű központi lakóépületet, amelyben számos értékes tárgyi emléket is megtekinthetünk, köztük a fantasztikus padlómozaikokat, ezeket a majd kétezer éves mestermunkákat.
Villa Romana Baláca Veszprémfajsz határában
A ma feltárt területen a központi épület mellett három részlegesen felfalazott építményt, valamint a Veszprém megye római kori kőemlékeinek helyet adó lapidáriumot is megtekinthető. Az egykori majorság többi része rendezett, kertszerűen kialakított: a kiállítótereket római kori fűszer- és gyógynövényekkel berendezett mediterrán környezetet veszi körbe. A helyszínen áprilistól októberig színes programokkal és foglalkozásokkal is várják az érdeklődőket.
Kiállítás, kőtár és programok is várnak az egykori római villánál
Szent Valpurga-templomrom
A római romoktól pár száz méterre északkeleti irányban Árpád-kori emlékekre is rálelhetünk. A mákföldekkel szegélyezett földúton haladva sűrű csalitoshoz érkezünk, melynek bozótosa az egykori Fajsz templom maradványait rejti. Hajdanán a jelentős méretű szentélyt kőfal kerítette, temető is tartozott hozzá, és mellett vezetett a faluba vezető út.
A török hódoltság alatt elpusztult szentély feltárása során csontok és a szomszédos római gazdaság faragot kövei is előkerültek, továbbá ezen a területen ált a néhai Fajsz falu is. Ma csupán a templom alapfalai látszanak, amit a természet kezd visszahódítani. A közelmúltban végzett területrendezés (növényritkítás) jelenleg lehetővé teszi a történelmi maradványok megtekintését.
Szent Valpurga-templom csekély maradványai
Visszatérünk a pirosra és megcélozzuk Veszprémfajsz egyutcás községét, ami a Szent Mihály- templom fehérlő tornyával és kálváriadombjával már messziről hívogat. A településen átvezető utunk 12. kilométerén járunk, amikor ismét egy kihagyhatatlan kitérő invitál élményszerzésre. A faluból kivezető piros ugyanis nem vezet fel a kálváriadombra, azonban a néhány méteres leágazás lenyűgöző panorámáját vétek lenne kihagyni.
Veszprémfajsz kálváriájáról csodás panoráma tárul elénk
Kilátással a Bakonyra és a Balatonra
A kis község fölé magasodó domboldalban a 18. század végén alakították ki a 14 fehérre meszelt stációból álló kálváriát. A kopasz lankán felkapaszkodva a keresztekhez és a mellettük álló három szentet ábrázoló szoborhoz érünk fel, továbbá egy fedett pihenőhöz. Már a felmenet során is kitárul körülöttünk a csodás tér, pásztázásra csábítva a tekintetet, de az igazi körpanoráma a dombtetőn vár ránk, ahol egyszerre gyönyörködhetünk a bakonyi és balatoni tájban.
Veszprémfajsz, kálvária
A Kálvária-domb csúcskövétől néhány lépésre áll a „kilátó”, avagy pihenő pavilon. Az egyszintes, többfunkciós faépület az eső és a tűző nap ellen is kiváló védelmet nyújt. Benne asztal és pad várja a pihenni, piknikezni vágyókat. Az innen nyíló látvány legvonzóbb eleme persze a Balaton víztükre, de a szemlélődés során számos nevezetes tájrészletet is beazonosíthatunk.
A Kálvária-domb pihenő kilátója
Miután visszatértünk a falu határába, virágos mezőn átkelve folytatjuk a piros követését. A hangulatos ösvény hamarosan fenyvesek között vezető széles földútra vált, s miután kereszteztük a 73-as országutat monoton egyenessel haladunk tovább Dél felé. Ezen a szakaszon az irtásokkal tagolt, ritkás fenyves nem ad különösebb látnivalóval, ahogy árnyékot sem, azonban kisvártatva gyökeresen megváltozik a tájkép: a gyantaillatú közeget sűrű lomberdő váltja, melyben széles földúton menetelünk.
Hosszú, fenyvessel szegélyezett egyenesben menetelünk a poros úton
Király-kúti pihenő
Nem kell sokat gyalogolnunk, hogy elérjük a Balaton-felvidék keleti szegletének egyik leghangulatosabb erdei pihenőhelye, ahol bővízű forrás, padok és esőbeállók teszik kényelmessé a feltöltődést. Ez a Felsőörstől nyugatra fekvő vadregényes pihenőhelyhely a monda szerint azért kapta a nevét, mert Mátyás király egy vadászat alkalmával ivott az itt fakadó frissítő forrás vízéből. Ma a kőből emelt és fedett foglalás merítős vízvételi lehetőséget enged, de közvetlenül mellette nyomókutat is elhelyeztek, ami még kényelmessé teszi a vízhez jutást.
A Király-kútnál bővízű forrás és pihenő vár
A bővízű forrás közvetlen közelében esőbeállót, tűzrakót és padok kaptak helyet, száz méterrel lejjebb – a patakként lefolyó forrásvíz mellett – pedig egy hangulatos tisztáson nagyobb társaságoknak is helyet adó táborhelyet találunk. Itt is padok és tűzrakó szolgálják a kikapcsolódást, továbbá nagyobb esőbeállók nyújtanak védelmet az égi áldás ellen, de még egy tető alá vett kemence is fokozza a hely felszereltségét.
Kis fahíd vezet a Király-kút alatti erdei táborhelyre
A táborhely kerítettlen magánterületen fekszik, amire tábla is figyelmeztet, de a kirándulók szabadon használhatják a piros turistaút felől kis fahídon megközelíthető piknikezőt. A patakparti tisztás nagyrészét nyáron a virágok és a felnövő fű veszi birtokba, de a padok és az esőbeállók környékén egész évben rendezett körülmények teszik kényelmessé a sütögetést. Ügyeljünk a hely rendjére és tisztaságára, ne hagyjunk hátra szemetet!
Megérkezés balatoni panorámával
A Király-kúttól hamarosan széles murvás útra váltva elhaladunk egy kecskefarm mellett, majd tovább közelítünk végállomásunk felé. Paloznakig azonban még át kell buknunk egy enyhe emelkedőjű mészkőháton, s csak ezt követően tárul elénk a Balaton-part magával ragadó összképe.
Először Alsóörsre látunk rá, illetve a felette magasodó Somlyó-hegyre, aminek tetején kilátó áll.
Ahogy utunk pincék és nyaralók, szőlők és gyümölcsösök mentén befordul Paloznak fölé egyre szélesebb panorámában élvezhetjük a balatoni kilátást. Sorra pillantjuk meg az északi part településeit, és a Tihanyi-félsziget is feltűnik.
Mesés balatoni kilátás Paloznak felett
A takaros porták levendulaillatával ereszkedünk le Paloznak központjába, egészen pontosan a Tódi utcán, ahol a település kálváriája is helyet kapott. A szépen rendezett környezet számos módon hirdeti a község életében meghatározó szerepet játszó borászat és a turizmus kiszolgálásának színvonalas jelenlétét.
Elhaladunk a falu egyik fő nevezetessége, a népi építészet stílusjegyeit őrző, egykoron Diószegi-háznak is nevezett tájház mellett, melyben állandó néprajzi kiállítás működik.
Mellette áll Paloznak mutatós épületében helyet foglaló polgármesteri hivatala és a bájos harangláb. Ezektől a szép épületektől csupán néhány lépés választ el minket 20 km-es túránk végállomástól: a piros jelzések a faluközpont buszmegállójáig vezetnek.
Paloznak központjában haranglábat és tájházat is találunk
Aki a túra végén vonatra szeretne szállni vagy strandolással koronázná meg az élményt, azoknak a szomszédos Csopakra vagy Alsóőrsre való eljutást ajánljuk. Busszal néhány perces az út, de ezek a lehetőségek gyalog sincsenek túl messze.