Az erdei kisvasutazásnak mindig sajátos hangulata van: az andalító zakatolás a zöldben gyaloglás előtt ráhangol a túrára, utána kellemesen pihentet. A Természetjáró kínálatából kiválogattunk pár olyan útvonalat az ország különböző zugaiból, amelyeknek része lehet egy kötöttpályás fel- vagy levezető utazás is a hegyek, dombok
között.
Királyrétről az ősvulkán déli palástjára
Börzsöny
- Kiinduló- és végpont: Szokolya, Királyrét buszmegálló
- Táv: 14,7 km
- Szintemelkedés és -csökkenés: 585 m
- Időtartam: kb. 4 és háromnegyed óra
- Főbb látnivalók: Szokolya-Huta, Hiúz ház (Királyrét), Bajdázói-tó, Rakodó nyereg, Magas-Tax
Opcionálisan kisvasutazással kezdődő, Királyrétről induló körtúránk során a Magas-Börzsöny felé vesszük az irányt, egyre feljebb hatolva az ősi vulkánóriás külső peremén. Bár az útvonal nem vezet fel a legmagasabb régióba, a fordulópontot jelentő Rakodóról akár ellátogathatunk a Csóványosra vagy a Nagy-Hideg-hegyre is, ha érzünk magunkban elég tartalékot hozzá. Visszaereszkedőben a Vasfazék-völgy mentén sétálunk le a hegyről.
A Bükk tetején
Bükk
- Kiinduló- és végpont: Fátyol-vízesés kisvasúti végállomás
- Táv: 8,3 km
- Szintemelkedés és -csökkenés: 616 m
- Időtartam: kb. 3 és fél óra
- Főbb látnivalók: Szikla-forrás, Fátyol-vízesés, Szalajka-forrásbarlang, Istállós-kői-barlang, Istállós-kő
A szilvásváradi kisvasút felső végállomásától indulva a Bükk legmagasabb pontjainak hatékony, sportértékkel bíró megközelítése ez a túra, melynek során érintjük az Istállós-kőnek is nevet adó, látványos barlangot. A felette vezető útvonal az egyik legmeredekebb a hegységben, mindazonáltal öreg bükkök között hódítjuk meg a Bükk csúcsát – azaz a sokáig legmagasabbnak tartott csúcsot, amely a modern méréseknek köszönhetően lecsúszott a második helyre. Szerencsére a listavezető Szilvási-kő sincs messze, így egy rövid kitérővel megnézhetjük azt is.
A Tokaji-hegység legjava
Tokaji-hegység
- Kiinduló- és végpont: Kőkapu, parkoló
- Táv: 19,8 km
- Szintemelkedés és -csökkenés: 703 m
- Időtartam: kb. 6 és negyed óra
- Főbb látnivalók: Kőkapu, Nagy-Péter-mennykő, István-kút, Sólyom-bérc, Pengő-kő
A Tokaji-hegység (avagy a Zemplén) völgyeinek mélyére, bérceinek fokára kalauzol ez a kiadós, élménydús körtúra, amelyet a Kőkaputól, a Pálházai Erdei Vasút egyik állomásától kezdhetünk meg. Felfedezzük a hegység központi tömegét, mélyen behatolunk a parányi kárpáti vadonba, ahol komor szépségű szirtek és elzárt, kőgörgeteges völgyek mozaikja vár. Sziklák szorításában kapaszkodunk a Kemence-patak felső ágait keretező magaslatokra. Ez a széles gerincvonulat az utolsó jégkorszak faragta sziklák birodalma is egyben, ezért hatalmas kőtornyokkal és nagyszerű kilátásokkal ismerkedhetünk meg: a Pengő-kő komor monolitját körbenőtte az erdő, de a Nagy-Péter-mennykő és a Sólyom-bérc a központi hegytömeg legszebb panorámáit kínálják.
Dél-Dunántúli Kéktúra: Rádiháza – Palin (RPDDK-05.)
Zalai-dombság
A Zalai-dombság tagoltabb déli részén fut a Rockenbauer Pál Dél-dunántúli Kéktúra 5. szakasza, jóformán végig egybefüggő erdőségben, tölgyesekkel borított dombok között. Többször keresztezzük a Csömödéri Állami Erdei Vasút sínpárjait. Bázakerettye feszített víztükrű, felújított strandját mindenkinek érdemes a figyelmébe ajánlani, ha viszont valaki a természetes vizeket kedveli, akkor a következő falu, Kistolmács tavában mártózhat meg. A szakasz a Principális-csatorna „völgyében” ér véget.
- Kiindulópont: Rádiháza, vasútállomás (173 m)
- Végpont: Palin, Rózsa presszó
- Táv: 58,9 km
- Szintemelkedés: 1520 m
- Szintcsökkenés: 1525 m
- Időtartam: kb. 3 nap
- Főbb látnivalók: Csömödéri Állami Erdei Vasút, Budafai arborétum, Kistolmácsi-tó, kistolmácsi kilátó, homokkomáromi Kisboldogasszony templom
A Természetjáró.hu folyamatosan bővülő katalógusában országszerte több mint ezer közül válogathatsz: gyalogos túrákat éppúgy találsz benne, mint kerékpáros- és vízitúrákat, terepfutásokat vagy teljesítménytúrákat. Mindegyikhez fotógaléria, részletes leírás és térképes nyomvonal tartozik, ami akár le is tölthető. De még erre sincs szükség, hiszen telefonon egyetlen gombnyomással megnyithatod a túrát az ingyenes Természetjáró appban, amivel lementheted térerő nélküli használatra, és a terepen navigálhatsz is. Ha pedig inkább magadnak keresnél útvonalat, azt is megszerkesztheted a Túratervezővel, nyomon követve a közeli látnivalókat és szállásokat, sőt áttekintheted a térképen az aktuális terepi figyelmeztetéseket, lezárásokat is.