A Visegrádi-hegység egyik népszerű kirándulóhelye Dobogókő, ahonnan számos kiváló túraútvonal indul a szélrózsa minden irányába. Egyik klasszikus körtúrája a Thirring-körút, amelyet az 1990-es évek elején a Magyar Turista Egyesület Hunfalvy Osztálya épített ki erdélyi és kárpátaljai fiatalok segítségével.
A körút több pontján gyönyörű panoráma nyílik a Dunára
Az útvonalat Thirring Gusztávról (1861-1941) nevezték el, aki kiváló statisztikus, a fővárosi turistaság egyik megalapítója, valamint a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja is volt.
Ha Dobogókőn járunk, nem szabad kihagynunk a Báró Eötvös Loránd menedékházban megtekinthető Turistamúzeumot sem. Túl azon, hogy maga a ház is külön élményt nyújt, hisz a főváros környékének első turistaháza, amely dr. Téry Ödön és dr. Thirring Gusztáv kezdeményezésére épült 1897-98-ban, a kiállítás igazi időutazást kínál a lelkes természetjárók számára. A tárlat bepillantást enged a korabeli túraleírásokba, fényképeket, értékes túrajelvényeket nézegethetünk, de elmerenghetünk azon is, hogy eleink miként túrázhattak az ódon, kezdetleges túrafelszerelésekben, bakancsokban.
Ne hagyjuk ki a Báró Eötvös Loránd menedékházban megtalálható Turistamúzeumot sem
Ha a kiállításon kellőképpen kigyönyörködtük magunkat, sétáljunk ki a menedékház mögött található kilátópontra, ahonnan pazar kilátás tárul a szemünk elé a Duna-kanyarral, a Visegrádi-hegység és a Börzsöny csúcsaival. Innen jobbra, néhány száz méterre - a Nimród szálló mögött - indul a 2,5 km hosszú Thirring-körút, amelynek alaprajza kitárt szárnyú turulmadárra emlékeztet, ezért Turul-, illetve Táltos-körút néven is közismert. A szentélybe az Isten hozott feliratú, mívesen faragott kapun keresztül léphetünk be, és a sárga színű körsétaút jelzést kövessük. Néhány kiépített lépcsőfokon leereszkedve elérjük a Magyar Siketnémák Turista Egyesületének tagjai által 1927-ben épített meghitt emlékhelyet.
Az Isten hozott feliratú faragott kaput átlépve kezdhetjük meg túránkat
Innen válik igazán vadregényessé a túránk, hiszen gigantikus méretű sziklaformációk mellett kanyarog az útvonal. Megcsodálhatjuk a Thirring-sziklát, a Palócz-Peitler-sziklát és az Eötvös-sziklát, amelyeken emléktábla olvasható névadójukról. A sziklák eredetét némi polémia övezi, ugyanis a hivatalos, tudományos indoklás szerint a sziklák vulkanikus eredetű kövek, mások szerint viszont egykori erődítmények emlékét őrzik: úgy gondolják, a lepusztult falmaradványok és sáncok a korai középkorból, a népvándorlás korából, esetleg még régebbről származnak, de megbízható források és módszeres ásatások hiányában mindenki a fantáziájára bízhatja, hogy mit lát bennük.
A Thirring-körúton számos monumentális sziklát csodálhatunk meg
A körút több pontján szemet gyönyörködtető panoráma nyílik a Dunára, így érdemes nemcsak a lábunk elé nézni, hanem kissé távolabbra is
Annak ellenére, hogy a jégkármentesítő szakemberek gondosan megtisztították a nyomvonalat, a famatuzsálemek között lépdelve még most is tetten érhető, micsoda pusztítást hagyott maga után a 2014-es decemberi ónos eső. Az útvonal mellett mindkét oldalon gyökerestől kidőlt fák hevernek, olykor ember nagyságú - sőt, nem ritkán 3-4 méter átmérőjű - gyökértányérokkal. Itt testközelből tapasztalhatjuk meg a természet semmi máshoz nem fogható erejét. Még látszanak ugyan a jégkár nyomai, de már gond nélkül bejárható az útvonal, és szépen zöldell a természet, folyamatos madárfüttytől hangos az erdő. Biztosan beletelik azonban jó néhány évbe, amíg teljes mértékben regenerálódnak a jégkár által megtépázott területek.
Az útvonal mindkét oldalán gyökerestől kidőlt fák hevernek
Dobogókőre visszaérve szintén egy faragott kapun haladunk át, mellette egy szép, új padon pihenhetjük ki az út fáradalmait. A vállalkozószelleműek innen továbbindulhatnak a Rezső-kilátóhoz, ahonnan a visegrádi fellegvárra is kiváló kilátás nyílik, aki pedig megelégszik a körtúra nyújtotta élményekkel, az a piros-sárga sáv jelzésen juthat vissza a kiindulási ponthoz. A 160 m szintemelkedésű körtúra kényelmes bejárására szenteljünk 1,5-2 órát, így lesz időnk minden oldalról megtekinteni a vulkanikus eredetű sziklaképződményeket, elidőzve a közeli hegyek és a Duna látványánál.
Dobogókőről számos kiváló túraútvonal indul a szélrózsa minden irányába
Érdemes stabil túracipőben útra kelni, főleg egy kiadós eső után figyeljünk a megfelelő lábbelire, mert a meredekebb szakaszokon csúszóssá válhat a talaj. A túra bizonyos szakaszai meredekek, de nem veszélyesek, így szülői odafigyeléssel gyermekek is könnyűszerrel végig tudnak menni rajta. A túra babakocsival nem teljesíthető.
Bejárás időtartama: 1,5-2 óra
Szintemelkedés: 160 m
Turistajelzés: sárga színű körsétaút
A cikk megjelent a Turista Magazin 2015. júniusi számában.
Kapcsolódó cikkeink:
Kilátó épül a Prédikálószéken
Jelölt turistaút lesz a Sparcatus ösvény
Körbe karikába - Biciklitúra a Visegrádi-hegységben