Az egész világot megbénító járvány és az ezzel foglalkozó hírek dömpingje mellett üdítő és megindító, hogy az egyik legjobban sújtott országból egy kis szívet melengető hír is érkezik gyönyörű természetfotók formájában. A magyar fotósok pedig ismét remekeltek a nívós olasz pályázaton.
Olaszországban idén 14. alkalommal hirdették ki az egyik legnívósabb nemzetközi természetfotó-pályázatának, az olasz Asferico International Nature Photography Competition-nek a győzteseit. Illetve nem mindegyiket, ugyanis az abszolút győztes kilétét még titokban tarják a szervezők. Erről - az eddigi évek szokása szerint nyáron megtartott - díjátadón szereznénk tudomást, most azonban eléggé kérdéses, hogy akkor lesz-e egyáltalán, ahogy sajnos a magyar Varázslatos Magyarország fotópályázatának márciusról nyárra halasztott átadójának megtartása is erősen kérdéses.
De örüljünk annak, hogy legalább a legjobb fotók kiválasztása már megtörtént, amelyekből a cikk végén találtok egy kis összeállítást. Azokat megnézve talán pár percre feledtetni tudjuk a világban kialakult szorongató helyzetet. Ízelítőül íme, itt az egyik fotó egy helyes kis gombócba kuporodott nyúlról, a kép címe találóan Nyúllabda.
Ewan Crosbie: Hare ball – Emlősök kategória Highly commended elismerés
De ne feledkezzünk meg a magyarokról, ugyanis úgy tűnik, a tavalyi év után folytatódik a hazai természetfotósok sikerszériája a nemzetközi porondon.
Az Asferico pályázatára beérkezett több mint 18 000 kép közül választották ki a legjobbakat 8 felnőtt és 2 ifjúsági kategóriában, és ebből hármat magyar fotósok nyertek meg.
Kezdjük a sort a tavalyi év legsikeresebb hazai természetfotósával, Daróczi Csabával, aki az olasz pályázaton az Egyéb Állatok kategóriáját nyerte meg ezzel a nagyon szép tölgy-pávaszemes fotójával.
Daróczi Csaba: Éjszakai repülés – Egyéb állatok kategória 1. helyezett
„Ez a lepke kizárólag dunántúli tölgyesekben él, és augusztus elejétől 22 óra után kezd repülni. Ha felállítunk egy nagy teljesítményű speciális színhőmérsékletű lámpát, akkor nagy rá az esélyünk, hogy a fény odacsalja őket, elkezdenek a lámpa körül körözni, majd leszállnak a fűbe. Ekkor van esélyünk röptében fotózni őket”
Csabának még egy fotója bekerült a legjobbak közé, és ezt a képet már láthattátok az alig egy hónapja kihirdetett spanyol Memorial María Luisa nemzetközi hegyi és természetfotós pályázat kiemeltjei között. Ott és most, az Asferico-n is a Madarak kategóriájában kapott Highly commended elismerést.
Daróczi Csaba: Reggeli fények – Madarak kategória Highly commended elismerés
Daróczi Csabának eddig kétszer sikerült már kategóriát nyernie ezen az olasz pályázaton, 2012-ben a Kompozíció és forma, 2016-ban pedig a Növények és gombák kategóriájában.
A pályázat abszolút győztes képét egyébként a kategóriagyőztes fotókból fogják kiválasztani, így elképzelhető, hogy Csaba örülhet majd annak is. Eddig ennek a pályázatnak nem volt még magyar győztese, de idén elég nagy erre az esély, Csaba legalábbis azt mondta, ha ő lenne a zsűriben, akkor vagy a spanyol Cristobal Serrano Emlősök kategóriájában győztes fókás képet, vagy a saját lepkés képét választaná.
Cristobal Serrano: Selkie – Emlősök kategória 1. helyezett
Bár itt most ő nincs benne a zsűriben, de rengeteg nemzetközi pályázaton indult már és sok díjat is kapott, így neki el is hisszük ezt a tippet, és drukkolunk.
Ahogy Nagy Bertoldnak is, hiszen ő is esélyes lehet az abszolút győzelemre. Bertold a Növények és gombák kategóriában lett első ezzel a gyönyörű grafikus hatású fotójával. Ez a fotó a naturArt által rendezett magyar Az Év Természetfotósa (ÉTF) pályázaton is nyert tavaly szintén a növények kategóriájában.
Nagy Bertold: Az öreg tölgy halála – Növények és gombák kategória 1. helyezett
„Egy fás legelő öreg tölgyeit néztem meg a havazás után, és tettem egy kis kitérőt egy olyan rész felé is, ahol már régen felhagytak a legeltetéssel. Itt a magányos tölgyeket már körülzárták a fiatalabb fák. Ez a példány ebben az évben dőlt ki, és a vékony hóréteg gyönyörű kontúrt adott az elmúlás pillanatainak.”
Fotójának érdekessége, hogy a 2018-as ÉTF pályázaton nyert egy egyéves eszközbérleti lehetőséget és ő egy drónt választott. Egy hónapra rá, ahogy megkapta, már el is készült ez a gyönyörű kép Soprontól nem messze.
Bertold 15 éve kezdett fotózni, de sajnos nincs annyi ideje rá, amennyit szeretne. Így is számos díjat sikerült elnyernie. Bár nemzetközi szinten eddig csak a szintén olasz Oasis Photo Contesten indult, ahol volt már három magasra értékelt képe, komolyabban tavaly kezdett nemzetközi versenyekre pályázni. Az Asfericóra is nevezett, és tavaly második lett a Madarak kategóriájában ezzel a baglyos képével.
Nagy Bertold: Téli bagolymese – 2019-es pályázat, Madarak kategória 2. helyezett
És a harmadik örömhír, hogy a tavalyi év után idén ismét magyar fotós fiú zsebelhette be az Ifjúsági kategória győzelmét a 15-17 évesek között. Füssi-Nagy Regő után idén Koncz-Bisztricz Tamás nyerte ezt a kitüntető címet. A ködben készült különleges hatású fotójával már a tavalyi magyar ÉTF pályázatán is találkozhattunk, ahol szintén megnyerte az ifjúsági kategóriát.
Koncz-Bisztricz Tamás: Egy ködös éjszaka – Fiatal fotósok (15-17 éves) kategória 1. helyezett
Tomiról, aki áprilisban lesz 16 éves, már sokat olvashattatok nálunk, egy éve készült interjúnkkor pedig nem gondoltuk, hogy szinte berobban majd a természetfotós köztudatba. Sorban nyerte a hazai és nemzetközi díjakat, amit nehéz lenne most mind felsorolni, így csak a legnagyobbakat említjük: nemzetközi szinten megnyerte a Bird Photographer of the Year és az orosz Arany Teknős ifjúsági kategóriáját, a világ legnagyobb természetfotós pályázatán, a Wildlife Photographer of the Yearen pedig ugyanezzel a ködös fotójával bejutott a magasra értékeltek közé, és a román Milvus Photocontesten a felnőttek között indult és megnyerte az Általános képek kategóriáját. Hazai szinten pedig a két legnagyobb pályázaton is remekelt, az ÉTF-en ő nyerte az ifjúsági kategóriát, a Varázslatos Magyarország pályázaton pedig, ahol egyébként nincs ifjúsági kategória, két kategóriában is első lett, az egyik a Turista Magazin által támogatott Ember a természetben kategória a másika Varázslatos Magyarország kompakt szemszögből. Tomi már tavaly is indult az Asfericón, de akkor nem jutott be a legjobbak közé, így meg is lepődött és nagyon örült az idei eredménynek. Ezúttal öt képpel is nevezett, és megmutatunk még egyet ezek közül:
Koncz-Bisztricz Tamás: Molnárka lábnyom
Még egy magyar fotós képe került be az idei Asfericón a legjobbak közé, mégpedig Kovács Norberté, akiről legutóbb megtudtuk, hogy ez az évad az első, amikor nemzetközi szinten is pályázott képeivel. A már kihirdetett spanyol María Luisa versenyen ő lett a legsikeresebb magyar, egy kategóriagyőzelemmel és két, legjobbak közé kiemelt képével. A mostani fotója a Kompozíció és forma kategóriában kapott Highly commended elismerést. A kép címe Bránvilág, amely az olasz pályázaton kissé félrefordítva Brain World-ként szerepel. De úgy gondoljuk, elnézhetjük ezt a szervezőknek, hiszen ahhoz, hogy tudjuk, mi is az a bránvilág, el kéne merülnünk a részecskefizika és a húrelmélet rejtelmeibe. Mindenesetre Norbert jégformákról készült drónfotója nagyon izgalmas lett.
Kovács Norbert: Bránvilág – Kompozíció és forma kategória Highly commended elismerés
Gratulálunk az összes magyar díjazottnak, és ahogy ígértük, íme, egy kis összeállítás az Asferico fotópályázatának legjobb képeiből.
Bart Heirweg: Icecream cake – Tájkép kategória Highly commended elismerés
David Cisneros Tejera: Migration movement – Fiatal fotósok (15-17 éves) kategória Highly commended elismerés
Domenico Tripodi: Spaceship – Vízaltti világ kategória 1. helyezett
Francisco Javier Murcia Requena: Rest in peace – Ember és természet kategória 2. helyezett
Milo Angelo Ramella: Shadow of the colossus – Madarak kategória 2.helyezett
Mario Suarez Porras: The visitor – Egyéb állatok kategória Highly commended elismerés
Luciano Caporale: Kidnapping – Emlősök kategória Highly commended elismerés
Marco Colombo: Invasion – Emlősök kategória 2. helyezett
Jacob Degee: Impressionism – Vízalatti világ kategória Highly commended elismerés
Uwe Hasubek: Secret of Iceland – Tájkép kategória 2. helyezett
Marco Gaiotti: The dark forest – Növények és gombák kategória Highly commended elismerés
David Hup: Family dinner – Ember és természet kategória Highly commended elismerés
Sebastián Ramírez Morales: The heart of the earth – Kompozíció és forma kategória Highly commended elismerés